تعداد کتابخانه های عمومی مساجد کردستان به 37 باب رسید

مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان از اعطای 15 مجوز جدید کتابخانه عمومی به مساجد استان خبر داد و گفت: با اعطای این مجوزها تعداد کتابخانه های عمومی مساجد به 37 باب رسید.

کامل گلباغی، مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کردستان، صبح امروز (26 شهریور) در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در سنندج، اظهار کرد: سال گذشته 22 مجوز کتابخانه عمومی در کانون های مساجد این استان صادر که امسال نیز 15 مجوز جدید به این تعداد افزوده شد.

  وی، افزود: کتابخانه های کانون های مساجد همزمان با آغاز فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به صورت مشترک آغاز شد، اما فعالیت این کتابخانه‌ها در کنار کانون‌های مساجد محدود بود و امکانات آن نیز به یک قفسه و چند جلد کتاب خلاصه می‌شد.

  مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کردستان، تصریح کرد: ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به منظور گسترش فعالیت‌های کتابخانه‌های مساجد تسهیلات و اعتباراتی برای تفکیک کتابخانه‌ها از کانون‌های مساجد در نظر گرفته و رویکرد تخصصی شدن کتابخانه های مساجد در دستور کار قرار گرفته است.

  گلباغی، با بیان اینکه اعطای مجوز کتابخانه عمومی با توجه به معیارهایی مانند داشتن اعضای فعال و فضای مناسب کتابخانه‌ای داده می شود، گفت: در کتابخانه های واجد شرایط نرم‌افزار کتابخانه مهر مساجد نصب می شود تا خدمات بهتر و بیشتری به اعضای کانون‌های مساجد ارائه ‌شود.

  وی، در پایان خاطر نشان کرد: در کتابخانه های عمومی مساجد این امکان برای افرادی که در نقاط دورافتاده روستایی هستند فراهم می شود که به صورت آسان و رایگان از خدمات کتابخانه ای استفاده کنند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -