کمک ۴ میلیاردی وزارت ارشاد ویژه تجهیز کتابخانه‌های مساجد سراسر کشور

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت ارشاد برای تجهیز کتابخانه‌های مساجد سراسر کشور ۴ میلیارد تومان کمک کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حجت‌الاسلام حمیدرضا ارباب سلیمانی صبح امروز در نشست بررسی مسائل فرهنگی روستاهای خراسان‌رضوی، اظهار کرد: 22 میلیون نفر جمعیت کشور در روستا‌ها زندگی می‌کنند که توجه و توسعه روستا گام اول پیشرفت کشور است.

وی افزود: در حال حاضر63 هزار روستا در کشور وجود دارد که توجه به روستا‌ها باید روز به روز افزایش یابد چرا که توسعه روستا‌ها و دادن امکانات به روستا‌ها سبب ماندگار زندگی مردم در روستا‌ها است.

حجت الاسلام ارباب سلیمانی با بیان اینکه در خراسان‌رضوی 960 کانون شکل گرفته که این رقم در خراسان‌رضوی نسبت به سایر استان‌ها بالا‌ترین رقم است، تصریح کرد: تقویت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در راستای کار آفرینی و اشتغال جوانان با اختصاص بودجه لازم می‌تواند مشکلات روستائیان را حل کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توجه به روستا‌ها باید روز به روز افزایش یابد، گفت: مسجد محوری راهکار اساسی توسعه روستایی است.

وی افزود: تجهیزات کتابخانه‌ای باید مورد توجه قرار بگیرد و کتابداران باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و آموزش‌های لازم به آن‌ها داده شود و این مسئله باید در کتابخانه‌های روستا‌ها بیشتر مورد توجه مسئولین فرهنگی قرار بگیرد.

حجت الاسلام ارباب سلیمانی با اشاره به اینکه سالانه 4 میلیارد تومان از طریق وزارت برای کتابخانه‌های کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور ارسال می‌شود، گفت: ارائه تجهیزات به کانون‌های مساجد از قبیل کامپیو‌تر، میز و قفسه کتاب از دیگر خدمات فرهنگی ستاد به کتابخانه‌ها است.

دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: باید فرهنگ روستایی در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد چرا که امروز ما شاهد کم رنگ شدن برخی از فرهنگ‌ها در روستا‌ها هستیم.

حجت الاسلام ارباب سلیمانی افزود: ایجاد ردیف مستقل برای توجه به کانون‌های استان، تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره برگزیدگان روستایی و اختصاص مکانی برای زائرسراهای روستایی مهم‌ترین اقداماتی است که باید در راستای توسعه روستا‌ها به آن موارد توجه شود.

وی با اشاره به برگزاری کنگره نخبگان روستایی در مشهد، اظهار کرد: امسال سومین سال برگزاری کنگره نخبگان روستایی است که برگزاری نمایشگاه دستاورد‌ها و توانمندی‌های کودکان روستایی و تجلیل از خادمان فرهنگی از دیگر برنامه‌های جانبی این کنگره است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -