مجموعه‌هايي براي مخاطبان روزه‌دار كتابخانه‌ های مساجد

مديركل امور كتابخانه‌هاي ستاد عالي كانون‌هاي فرهنگي ـ هنري مساجد سراسر كشور از آغاز مرحله دسته‌بندي و تفكيك مجموعه كتاب‌هاي مرجع ديني براي 2500 كتابخانه تحت پوشش و 4000 كتابخانه باز اين مركز براي ارايه در ماه مبارك رمضان خبر داد.

سيد ابوالفضل هاشمي در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين مجموعه را دربردارنده نسخه‌هايي از قرآن كريم، نهج‌البلاغه، مفاتيح‌الجنان و صحيفه سجاديه خواند كه قرار است توزيع آنها به كتابخانه‌هاي تحت پوشش ستاد عالي كانون‌هاي فرهنگي ـ هنري مساجد سراسر كشور در ماه شعبان صورت بپذيرد.

وي با اشاره به مراجعه بيشتر مخاطبان براي مطالعه كتاب‌هاي ديني و مذهبي در ماه مبارك رمضان و مناسبت‌هاي ديني كه در اين ماه پر فضيلت وجود دارد، اين اقدام را ارايه نوعي تسهيلات در راستاي دسترسي به چنين آثاري برشمرد.

مدير كل امور كتابخانه‌هاي ستاد عالي كانون‌هاي فرهنگي ـ هنري مساجد سراسر كشور درباره تعداد كتاب‌هاي اين مجموعه گفت: در اين طرح 35 هزار جلد قرآن كريم، 550 جلد نهج‌البلاغه، 6000 جلد كتاب مفاتيح‌الجنان، 5000 نسخه تفسير همراه 15 جلدي و 2000 نسخه تفسير همراه دو جلدي، براي ارايه به كتابخانه‌هاي تحت پوشش و كتابخانه‌هاي باز در نظر گرفته شده‌اند.

هاشمي با اشاره به اين كه «كتاب‌هاي اين مجموعه به 2500 كتابخانه تحت پوشش و 4000 كتابخانه باز ارسال مي‌شوند» يادآور شد: اين طرح در راستاي آشتي‌دادن مردم با كتاب و كتابخواني، مي‌كوشد نيازهاي اساسي مخاطبان و مراجعان كتابخانه مساجد را با ارايه آثار مرجع و پر مخاطب برطرف سازد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -