ابتکار کانون فرهنگی هنری توحید برای جذب مردم به کتابخوانی

مدیر کانون فرهنگی هنری توحید مسجد فاطمه الزهرا (س) قزوین از ایجاد بخش هایی به نام مردم در کتابخانه این کانون به منظور جذب هرچه بیشتر افراد به امر مطالعه خبر داد.      

سید رئوف تقوی در گفتگو با خبرنگار شبستان در قزوین بیان کرد: با توجه به اهمیت امر مطالعه یکی از اقداماتی که به منظور جذب هرچه بیشتر افراد به موضوع کتابخوانی داشتیم این بود که بخش امانی در مسجد ایجاد کردیم به این معنا که مردم کتاب هایی که نیاز ندارند و یا به دلیل کمبود جا امکان نگهداری آن را در منزل ندارند، می توانند به صورت امانت در مسجد گذاشته تا دیگران هم از این کتاب ها استفاده کنند.

 
وی ادامه داد: کتاب های امانی از سوی مردم به نام خود آنها در کتابخانه کانون ما نگهداری می شود و با یک برچسب نام آورنده کتاب در آن بخش کتابخانه درج می شود و در واقع یک ایجاد کتابخانه به نام مردم را داریم که تاکنون یک هزار جلد کتاب به این شکل در کتابخانه مسجد به شکل امانی و به نام مردم نگهداری می شود.
 
مدیر کانون فرهنگی هنری توحید مسجد فاطمه الزهرا (س) قزوین عنوان کرد: در فضای مسجد، قفسه های کتابی بود که در بسته بود،  اقدام دیگری که انجام داده ایم این است که ما این درب ها را برداشته و کتابخانه نمایشی ایجاد کردیم و کتاب هایی را در این قفسه ها گذاشته و معرفی می کنیم.
 
وی توضیح داد: علاقمندان به این کتاب ها می توانند کتاب را برداشته و نام خود را بنویسند که این کتاب را به امانت برده اند و بعد از مطالعه بازمی گردانند؛ در واقع این کار به نوعی معرفی کتاب در صحن مسجد است که کتبی با موضوعات تاریخی، ادبی، دینی و غیره معرفی می شود.
 
تقوی افزود: البته کتابخانه شهید مطهری کانون فرهنگی هنری توحید هم در طبقه بالای مسجد واقع شده و دارای کتب متعدد با موضوعات مختلف است که علاقمندان می توانند با مراجعه به آنجا هم کتاب به امانت بگیرند.
 
وی خاطر نشان کرد: کتابخانه شهید مطهری این کانون دارای 15 هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف و متنوع است که در ماه 100 نفر مراجعه کننده به این کتابخانه وجود دارد و بیشتر مراجعه کنندگان هم کتاب های درسی و رمان و شعر به امانت می گیرند.
 
مدیر کانون فرهنگی هنری توحید مسجد فاطمه الزهرا (س) قزوین یادآور شد: همچنین از دیگر اقدامات ما برای جذب افراد به امر مطالعه و کتابخوانی برگزاری مسابقات کتابخوانی است که چندین دوره مسابقه کتابخوانی برگزار کرده ایم.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -