کتابخانه اي با ۴۲سال سابقه در مسجد حجتیه صبوری قائمشهر

کتابخانه ای از سال ۱۳۵۳ در مسجد حجتیه صبوری قائمشهر، فعالیت دارد که با توجه به در آستانه قرار داشتن روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، نیازمند توجه ویژه است.

کتاب و کتابخوانی از سفارش های مهم دین اسلام و یکی از عوامل توسعه و پیشرفت هر کشوری، محسوب می شود که در این بین، کتابخانه های مساجد نقش تاثیرگذاری بر عهده دارند.

 

مناسبت های مختلف در طول سال برگزار می شود که 24 آبان ماه مصادف با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار است و برنامه های مختلفی برای گرامیداشت این مهم، صورت می گیرد و کتابخانه های مساجد نیز از این امر مستثنی نیستند.

 

کتابخانه های مساجد با توجه به نقش مهم در خانواده و جامعه در جهت افزایش علم و علم آموزی در ارتقاء معنویات کتابدار نیز، نقش دارد که می طلبد مسئولان به این نهاد فرهنگی مهم، عنایت ویژه داشته باشند.

 

سید صادق ساداتی، مدیر مسئول کانون فرهنگی و هنری حجتیه مسجد صبوری قائمشهر، امروز (17 آبان) از برگزاری هفته کتاب به مناسبت روز کتابخوانی و کتابدار در این کانون خبر داد و به خبرنگار خبرگزاری شبستان در ساری گفت: کتاب و کتابخوانی از دغدغه های مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) است که به مطالعه و علم آموزی، تاکید فراوان دارند.

 

وی اظهار کرد: این کتابخانه دارای قفسه ها و کتاب های بسیاری با قدمت دیرینه از سال 1353 در موضوعات مختلف به ویژه کتاب های مرجع تشکیل شده است که اکنون با بیش از 17 هزار جلد، استقبال کنندگان بسیاری اعم از دانش آموز، دانشجو و سایر اقشار مردم را به خود، جذب کرده است.

 

ساداتی بیان کرد: افزایش مطالعه در جامعه یکی از مقیاس های اندازه گیری علم و دانش به شمار می آید که برای رسیدن به این مهم، کتابخانه های مساجد، نقش مهمی بر عهده دارند.

 

وی ابراز کرد: مسجد صبوري شهرستان قائمشهر، نقش تاثیرگذاری در پيروزي، تداوم و حفظ ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامي ايران ایفا کرد و همچنان این روند، ادامه دارد که برگزاری برنامه ها و فعالیت های مختلف در مناسبت های ملی و مذهبی، یادواره شهدا، انتخابات، تعزیه خوانی تنها نمونه و گوشه ای از مراسم مختلف در اعیاد، سوگواری و ... در این پایگاه الهی محسوب می شود.

 

ساداتی گفت: كانون فرهنگي و هنري حجتيه قائمشهر یکی از کانون های فعال به شمار می آید که دارا بودن كتابخانه، سالن ورزشي و ... اقشار مختلف مردم و از سنین مختلف را به سمت کانون، مسجد و معنویات، رهنمون می سازد.

 

وی تصریح کرد: کتابخانه های مساجد در سوق دادن کتابخوان ها به فریضه الهی نماز و محفل های انس با قرآن، معجزه پیامبر خاتم حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)، تاثیر به سزایی دارد.

 

ساداتی اظهار کرد: فرهنگ مطالعه باید از خردسالی در وجود آنها، نهادینه شود  چرا که انس با کتاب های مفید نظیر کتاب الهی قرآن که دارای محتوای عالی و ارزشمند است در مصون سازی نسل آینده ساز جامعه در مقابل هجمه های مختلف به ویژه هجمه فرهنگی، نقش مهمی بر عهده دارد.

 

سمیه اسلامی، کتابدار کتابخانه کانون فرهنگی و هنری حجتیه مسجد صبوری قائمشهر، امروز (17 آبان) به خبرنگار خبرگزاری شبستاندر ساری گفت: کتاب های بسیاری در این کتابخانه نظیر کتاب های دینی و مرجع، وجود دارد که حتی کتابخانه عمومی شهر، آنها را ندارد.

 

وی اظهار کرد: فعالیت در کتابخانه مسجد، معنویت خاصی دارد که تاثیرات مثبت آن در امور مختلف زندگی، قابل مشاهده و ملموس است.

 

اسلامی بیان کرد: کتابخانه کانون فرهنگی و هنری حجتیه مسجد صبوری قائمشهر با توجه به سابقه بسیار از امکاناتی نظیر تلفن، نور کافی و ... محروم است و طوفان شدید در این شهر، موجب شکستن پنجره این نهاد فرهنگی شده است.

 

وی ابراز کرد: تخصیص بودجه لازم به کتابخانه مسجد یکی از تقاضای های مهم به شمار می آید که می طلبد مسئولان مربوطه، عنایت ویژه ای به این مهم داشته باشند.

گزارش: معصومه علیزاده


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -