مسجد صدریه؛ مسجدی که شهرت خود را مدیون کتابخانه است / «حسن باقری» اهل این مسجد بود

عاملی که باعث شده مسجد صدریه به‌عنوان کانون فرهنگی مهم منطقه به شمار آید، وجود کتابخانه بزرگی است که در دل آن بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب جای گرفته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان ، بعضی ایده‌ها را آدم‌های خاص می‌آورند، خاص که می‌گوییم منظورمان این نیست که معروف هستند. نه، خاص بودن این آدم‌ها از دل بزرگ آنهاست، از خطرهایی که می‌پذیرند و به استقبال کارهای بزرگ و قدم های موثر می‌روند. مثل آیت الله خلخالی امام جماعت سابق مسجد صدریه تهران، که وقتی به این مسجد آمد، کتابخانه مسجد را بنیان نهاد. حالا همان کتابخانه یکی از قطب‌های فرهنگی منطقه ۱۴ تهران شده است.

 

 مسجدی با قدمت ۷۰ ساله

انتهای خیابان نورمهدی بر کوچه اقدامی، گلدسته‌های مسجد صدریه خودنمایی می‌کندتا وقت نماز خیلی مانده، اما بر خلاف اغلب مساجد که فقط نزدیک اذان پذیرای مردم هستند، در مسجد باز است. اهالی می‌گویند که در مسجد از صبح سحر باز می‌شود و تا آخر شب پذیرای نمازگزاران و رهگذران است. به جز روزهای بلند تابستان که ۲ ساعتی بعد از نماز ظهر برای استراحت خادم بسته می‌شود.

 

امام جماعت مسجد درباره تاریخچه آن می‌گوید: «مسجد را خانمی به اسم صدریه که از ملاک‌های دولاب بوده ساخته است. تا سال ۵۶ هم همان شکل اولیه خودش را داشت. اما به سبب برنامه‌های فرهنگی پرباری که در اینجا برگزار می‌شد، به‌ویژه جشن نیمه شعبان، روز به روز به تعداد نمازگزاران که اغلب‌شان هم جوان بودند افزوده شد تا اینکه امام جماعت وقت که آن زمان آیت‌الله ‌موسوی خلخالی بود، تصمیم به وسیع‌تر کردن مسجد گرفت. چند ملک اطراف اینجا خریداری و به مسجد اضافه شد. الان مساحتی بالغ بر یک‌هزار ‌مترمربع دارد و در ۴ طبقه خلاصه می‌شود».