مدیر کل کتابخانه‌های کانون مساجد کشور:جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب در جلب مشارکت مردمی موفق بوده است

عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌ی روستا‌های دوستدار کتاب گفت: برگزاری این جشنواره به افزایش مشارکت نهادهای غیر دولتی در ترویج کتاب‌خوانی کمک بزرگی کرده است.

به گزارش گروه فرهنگی آنا و به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویداد‌های ترویج کتاب‌خوانی سیدابوالفضل هاشمی مدیرکل امور کتابخانه‌های کانون مساجد کشور گفت: جشنواره‌ی روستا‌های دوستدار کتاب در دو دوره‌ی گذشته خوب برگزار شد و گام‌های نخست این رویداد میزان اشتیاق و علاقه‌ی مردم و نهاد‌های غیر دولتی در ترویج کتاب‌خوانی را به ما نشان داد و بر این اساس در سومین دوره‌ی این جشنواره با ارزیابی فعالیت‌های دو دوره‌ی قبل و رفع نواقصی که بوده است، سعی داریم گامی بلند‌تر در ترویج‌ کتاب‌خوانی و افزایش سرانه‌ی مطالع برداریم.

وی تصریح کرد: در دومین دوره‌ی جشنواره‌ی روستاهای دوستدار کتاب، بیش از هزار روستا در این رویداد شرکت کردند و طرح‌های خلاقانه‌ای هم به دبیرخانه‌ی جشنواره رسید. ان پویش بسیاری از روستا‌ها را به جنب و جوش واداشت و الان کتاب و کتاب‌خوانی یکی از مطالبه‌های مهم روستایی‌ها از مدیران فرهنگی است.

او متذکر شد: فضای روستا با شهر تفاوت‌ های زیادی دارد و در بسیاری از شهر‌ها دسترسی به مکان‌های فرهنگی مانند سینما و کتاب‌فروشی و سالن و تئاتر، این دست مسائل هست اما در روستاها از این امکانات فرهنگی خبری نیست؛ به همین دلیل عطش زیادی برای دست‌رسی به این اماکن‌فرهنگی دارند و کتاب‌ و کتاب‌خانه‌ی عمومی می‌تواند بخش مهمی از نیاز‌های فرهنگی آن‌ها را پاسخ دهد. بر این اساس جلب مشارکت عمومی در روستا‌ها از طریق جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب بسیار موثر و مهم است و هم به رشد آگاهی عمومی و هم رفع تبعیض فرهنگی کمک می‌کند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۳۷۴ کتابدار از ۶۴۳۵ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۷۲۱۱۶۱۸ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۱۷۷ کتابخانه درجه یک و ۲۸۶ کتابخانه درجه دو و ۷۷۴ کتابخانه درجه سه و ۱۷۹۸ کتابخانه درجه چهار و ۳۴۰۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۱۱۶ کتابخانه شهری و ۲۳۱۹ کتابخانه روستایی است و ۶۸۵۳۱۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۱۴۷۰۹۵ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۵۳۴ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۰۲ کتابخانه شهری و ۳۱۳۲ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۳۰۴۹۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -