پیشینه کتابخانه های مساجد به قدمت تاریخ اسلام است

گروه خبرنگاران افتخاری/علیرضا واصف: معاون تحقیق و توسعه مرکز اطلاع رسانی جهاد کشاورزی، مساجد را نقطه آغاز بر فعالیت های دانشگاه های اسلامی دانست. در اولین نشست تخصصی بررسی وضعیت کتابخانه های مساجد با حضور آقایان ابوالفضل هاشمی، مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور، عباس گیلوری، دکترای کتابداری، محقق و معاون تحقیق و توسعه مرکز اطلاعات رسانی جهاد کشاورزی و حسین علیزاده، استاد و منتقد برگزار شد. نقش و تاثیر کتابخانه های مساجد در طول تاریخ اسلام مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت.

"گیلوری" کتابخانه های مساجد را نشات گرفته از قرآن و سنت پیامبر(ص) عنوان کرد و دوران خلفای اموی را عصر رونق روزافزون این کتابخانه ها دانست که با درآمیختن سابقه کتابت در جوامع اسلامی و علاقه مسلمانان به علوم دیگر ملل، نخستین دانشگاه های جهان اسلام را پدید آورد.
"هاشمی" مدیر کل کتابخانه های مساجد کشور نیز در ادامه نشست،پیاده سازی استانداردهای کتابخانه ای، ایجاد کتابخانه های ویژه کودک، راه اندازی شبکه کتابخانه ای مساجد و راه اندازی شبکه اطلاع رسانی کتابخانه های مساجد کشور را از جمله برنامه های در دست اقدام ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اعلام و بر اجرای آنها در آینده نزدیک تاکید کرد.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۴۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۲۷۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۰ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۶۸۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۱۸۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۱ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۵ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -