۶۸ کتابخانه مجوزدار ویژه در کانون های مساجد کردستان فعالیت می کنند

مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان از فعالیت ۶۸ کتابخانه مجوزدار ویژه در سطح کانون های مساجد استان خبر داد و گفت: بیش از ۱۵۸ هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها وجود دارد.

کامل گلباغی، مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در سنندج گفت: 68 کتابخانه ویژه شامل 35 باب شهری و 33 باب روستای در کردستان مجوز فعالیت دارند.

 

وی با اشاره به درجه این کتابخانه ها افزود: یک باب از این کتابخانه ها درجه 2، 10 باب درجه سه، 18 باب درجه چهار و 39 باب درجه پنج هستند که در مساحت 86 هزار و 47 متر مربع در سطح مساجد استان نیازهای کتابخانه ای اعضای کانون های مساجد را پوشش می دهند.

 

وی به تفکیک شهرستانی این کتابخانه ها اشاره و عنوان کرد: 6 باب کتابخانه در شهرستان بانه، هشت باب در بیجار، 10 باب در دیواندره، 11 باب در قروه، 15 باب در سنندج، هفت باب در کامیاران، سه باب در دهگلان، سه باب در مریوان، 3 باب در سروآباد و 2 باب کتابخانه در شهرستان سقز واقع شده است.  

 

این مقام مسئول با بیان اینکه 31 هزار و 214 نفر عضو کانون های مساجد دارای کتابخانه ویژه هستند، اضافه کرد: 10 هزار و 214 نفر از این اعضا عضو ثابت این کتابخانه ها است.

 

مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان همچنین گفت: 90 کتابخانه باز با دربرگیری 77 کتابخانه باز روستایی و 13 کتابخانه باز شهری نیز در ۵۲۳ کانون مساجد سطح استان در کنار کتابخانه های مجوزدار استان، خدمات کتابخانه ای را به اعضای کانون های مساجد ارائه می دهند.

 

گلباغی اظهار امیدواری کرد؛ که با رایزنی های انجام شده امسال زمینه ارتقای درجه کتابخانه های مجوزدار فراهم شود و دوره های آموزشی کتابداری نیز برای کتابداران استان فراهم شود.

 

وی اظهار کرد: در تمامی کانون های مساجد استان 2 قفسه کتاب و میز مطالعه وجود دارد که 368 هزار و 300 عنوان کتاب با دربرگیری 179 هزار و 900 عنوان کتاب در کانون های روستایی و 188 هزار و 400 عنوان در کانون های شهری استان موجود است.

 

گلباغی، خدمات رسانی به روستاها را از رویکردهای قابل توجه کانون های مساجد برشمرد و خاطر نشان کرد: به دلیل عدم حضور سایر مراکز فرهنگی در روستا، ستاد عالی کانون های مساجد اولویت ویژه ای برای کانون های روستایی قائل شده است که این مهم ظرفیت خوبی برای مقابله با تهاجم فرهنگی و تقویت و ترویج آموزه های اسلامی در نقاط دوردست و مرزی کشور است.

 

وی با تقدیر و تشکر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای تجهیز کتابخانه های مساجد به تازه های نشر یادآوری کرد: کانون های مساجد برای تجهیز کتابخانه های خود می توانند بخشی از اعتبارات کانونی خود را برای خرید کتاب اختصاص دهند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۴۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۲۷۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۰ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۶۸۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۱۸۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۱ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۵ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -