عضویت بیش از ۳۱ هزار نفر در کانون‌های مساجد دارای کتابخانه ویژه

مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان با بیان اینکه ۳۱ هزار و ۲۱۴ نفر عضو کانون های مساجد دارای کتابخانه ویژه هستند، گفت: ۱۰ هزار و ۲۱۴ نفر از این اعضا عضو ثابت این کتابخانه ها است.

کامل گلباغی، مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از کردستان، اظهار کرد: ۶۸ کتابخانه ویژه شامل ۳۵ باب شهری و ۳۳ باب روستای در کردستان مجوز فعالیت دارند.

وی با اعلام اینکه یک باب از این کتابخانه‌ها درجه ۲، ۱۰ باب درجه سه، ۱۸ باب درجه چهار و ۳۹ باب درجه پنج هستند، افزود: این کتابخانه‌ها در مساحت ۸۶ هزار و ۴۷ متر مربع در سطح مساجد استان نیازهای کتابخانه‌ای اعضای کانون‌های مساجد را پوشش می‌دهند.

گلباغی به تفکیک شهرستانی این کتابخانه‌ها اشاره و عنوان کرد: ۶ باب کتابخانه در شهرستان بانه، هشت باب در بیجار، ۱۰ باب در دیواندره، ۱۱ باب در قروه، ۱۵ باب در سنندج، هفت باب در کامیاران، سه باب در دهگلان، سه باب در مریوان، ۳ باب در سروآباد و ۲ باب کتابخانه در شهرستان سقز واقع شده است.   

وی با بیان اینکه ۳۱ هزار و ۲۱۴ نفر عضو کانون های مساجد دارای کتابخانه ویژه هستند، اعلام کرد: ۱۰ هزار و ۲۱۴ نفر از این اعضا عضو ثابت این کتابخانه ها است.

مسئول دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان عنوان کرد: ۹۰ کتابخانه باز با دربرگیری ۷۷ کتابخانه باز روستایی و ۱۳ کتابخانه باز شهری نیز در ۵۲۳ کانون مساجد سطح استان در کنار کتابخانه های مجوزدار استان، خدمات کتابخانه ای را به اعضای کانون های مساجد ارائه می دهند.

وی عنوان کرد: امیدواریم که با رایزنی های انجام شده امسال زمینه ارتقای درجه کتابخانه های مجوزدار فراهم شود و دوره های آموزشی کتابداری نیز برای کتابداران استان فراهم شود.

گلباغی، اعلام کرد: در تمامی کانون های مساجد استان ۲ قفسه کتاب و میز مطالعه وجود دارد که ۳۶۸ هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب با دربرگیری ۱۷۹ هزار و ۹۰۰ عنوان کتاب در کانون های روستایی و ۱۸۸ هزار و ۴۰۰ عنوان در کانون های شهری استان موجود است.

وی خدمات رسانی به روستاها را از رویکردهای قابل توجه کانون های مساجد برشمرد و عنوان کرد: به دلیل عدم حضور سایر مراکز فرهنگی در روستا، ستاد عالی کانون های مساجد اولویت ویژه ای برای کانون های روستایی قائل شده است که این مهم ظرفیت خوبی برای مقابله با تهاجم فرهنگی و تقویت و ترویج آموزه های اسلامی در نقاط دوردست و مرزی کشور است.

مسئول دبیرخانه هیأت نظارت بر کانون‌های فرهنگی - هنری مساجد کردستان با تقدیر و تشکر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای تجهیز کتابخانه های مساجد به تازه های نشر یادآور شد: کانون های مساجد برای تجهیز کتابخانه های خود می توانند بخشی از اعتبارات کانونی خود را برای خرید کتاب اختصاص دهند.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۴۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۲۷۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۰ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۶۸۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۱۸۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۱ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۵ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -