۱۶۵ کتابخانه باز در مساجد خراسان شمالی وجود دارد

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی گفت: ۱۶۵ کتابخانه باز در مساجد استان وجود دارد.

هاشم شیرازیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری« حوزه» در خراسان شمالی، با اشاره به احداث 77 باب کتابخانه باز در جوار کانون‌های مساجد استان، اظهار داشت: تعداد کتابخانه‌های باز و مخزن دار کانون‌های مساجد استان به 165 باب رسید.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های کانون‌های مساجد فعالیت‌های کتابخانه‌ای است که در کنار برنامه‌های دیگر مذهبی و فرهنگی دنبال می‌شود و به 2 صورت کتابخانه مخزنی و کتابخانه باز به علاقه‌مندان خدمات ارائه می‌کند.

شیرازیان، نقش کتابخانه‌های مساجد در تحقق نهضت مطالعه مفید و افزایش سرانه مطالعه در جامعه  و تحقق منویات مقام معظم رهبری در این خصوص را برشمرد و گفت: در برخی از نقاط استان خراسان شمالی به‌خصوص روستاها، کتابخانه‌ها و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بسیار تأثیرگذار فعالیت دارند و نوجوانان و جوانان و نیز اقشار مختلف مردم از ظرفیت مساجد به‌عنوان محلی مطمئن و امن برای فعالیت و محل مطالعه استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: کتابخانه‌های مساجد مکمل کتابخانه‌های عمومی هستند و در راستای اهداف کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و به‌منظور ارتقاي سطح علمی و فرهنگی اقشار جامعه مسجد به‌ویژه جوانان و نوجوانان عمل می‌کند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی،  مساجد را سنگر اسلام خواند و بر تقویت این پایگاه‌های دینی و فرهنگی تأکید کرد و گفت: فعالان مساجد باید با مسلح شدن به سلاح علم و بصیرت خود را آماده مقابله با دشمنان کنند

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -