صدور تمدید مجوز ۴۰ باب کتابخانه عمومی کانون‌های مساجد ایلام

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، گفت: تمدید مجوز فعالیت ۴۰ باب کتابخانه عمومی کانون‌های مساجد این استان از سوی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور صادرشده است.

 حجت‌الاسلام علی چراغی پور، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، صبح امروز (1 مهر) در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام، اظهار کرد: در حال حاضر 300 باب کانون فرهنگی و هنری مسجد در نقاط مختلف شهری و روستایی این استان فعالیت دارند.

 

 وی، بابیان اینکه بیش از 70 درصد از کانون‌ها در مناطق روستایی این استان فعالیت دارند، ابراز کرد: در سطح کانون‌های مساجد دو نوع کتابخانه باز و کتابخانه عمومی فعالیت دارند که کتابخانه‌های عمومی دارای بیش از 3 هزار جلد کتاب و فضای جداگانه بوده و در طول روز پذیرای علاقه‌مندان به کتاب‌خوانی و مطالعه هستند.

 

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، بابیان اینکه در حال حاضر 75 باب کتابخانه عمومی در سطح کانون‌های مساجد مجوز فعالیت خود را از سوی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور دریافت کرده‌اند، افزود: به‌تازگی نیز تمدید مجوز 40 باب کتابخانه عمومی از سوی ستاد عالی کانون‌های مساجد صادرشده است.

 

چراغی پور، با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور تجهیز و توسعه کتابخانه در سطح مساجد روستایی است، ابراز کرد: سایت اداره کل کتابخانه‌های مساجد کشور نیز راه‌اندازی شده است و تمام فعالیت‌های کتابخانه‌های مساجد کشور از طریق این سایت دنبال می‌شود.

 

وی، بابیان اینکه در کتابخانه‌های عمومی کانون‌های مساجد سطح استان، کتابداران این کتابخانه‌ها نقش مهمی در راستای ارائه خدمت به علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی دارند، ابراز کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی کتابداری، نشست‌های هماهنگی، اهدای کتاب و قفسه و لوازم کتابخانه‌ای در طول سال، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب ازجمله فعالیت‌های کانون‌های مساجد در این راستاست.

 

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان ایلام، در پایان خاطرنشان کرد: امروز کانون‌های فرهنگی و هنری با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری و به‌ویژه فعالیت کتابخانه‌ای به پایگاه‌های مهم فرهنگی در راستای حضور جوانان به مساجد تبدیل‌شده‌اند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۴۸۸ کتابدار از ۷۲۲۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۳۳۱۱۳ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۷ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۴۶ کتابخانه درجه سه و ۱۹۴۲ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۱۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۱۹ کتابخانه شهری و ۲۸۰۳ کتابخانه روستایی است و ۷۲۴۴۱۲ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۹۵۸۲۵ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۲۶ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۳ کتابخانه شهری و ۳۱۱۳ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۲۱۰۳ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -