جشنواره دوستدار کتاب یک ضرورت فرهنگی در روستاها است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب یک ضرورت فرهنگی در روستاها است و این جشنواره ها و فعالیت های مختلف فرهنگی هنری در توسعه فرهنگی روستاها و عشایر گام های اساسی می توان برداشت.
ه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اردبیل، سید ناصر اسحاقی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل امروز (7 آذرماه) در جلسه ستاد برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سالن شهدای هنرمند فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پرداختن به مسائل فرهنگی روستاها و عشایر مایه خیر و برکت است و بی توجهی به روستاها مشکلات عدیده ای را برای شهرها ایجاد می کند.

 

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی فرهنگی باید با توجه به  شرایط فرهنگی روستاها و آینده نگری آن مورد ارزیابی قرار گیرد، تصریح کرد: برنامه ریزی های فرهنگی متناسب با مناطق روستایی دورافتاده و مرزی شروع شده و در اثر بی توجهی و غفلت و عدم برنامه ریزی در توسعه فرهنگی روستا باعث مهاجرت و جابجایی جمعیت شده است.

 

اسحاقی با یادآوری این مطلب که ظرفیت های بنیادی روستایی همچون روحانی، معلم و ... وجود دارد، عنوان کرد: توسعه در کشورهای پیشرفته بصورت متوازن در عرصه های مختلف است و روستاها نیز در این میان جایگاه ویژه ای داشته اند.

 

این مقام مسئول با اعلام این مطلب که باید با برگزاری و برنامه ریزی تخصصی و با مشارکت تیمی دستگاه های اجرایی اقدامات جهادی در رفع مشکلات مناطق روستایی به عمل آید، ادامه داد: برگزاری جشنواره روستاهای دوستدار کتاب یک ضرورت فرهنگی در روستاها است و این جشنواره ها و فعالیت های مختلف فرهنگی هنری در توسعه فرهنگی روستاها و عشایر با محوریت کتاب و کتابخوانی گام های اساسی و تاثیرگذاری می توان برداشت.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، اظهار داشت: دستگاه های عضو همچون کانون پرورش فکری کودکان در تهیه و تولید کتب روستایی توسط خود روستاییان و نهاد کتابخانه عمومی از جمله خلاصه گویی و نقد کتاب و توسعه کتابخانه سیار روستایی را می تواند به عنوان برنامه های فرهنگی در روستاها اجرا کند.هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۵۳ کتابدار از ۷۲۹۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۸۰۷۵۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۴ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۵۶ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۴ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۳۹ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۶۶ کتابخانه شهری و ۲۸۲۴ کتابخانه روستایی است و ۷۳۲۱۸۹ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۷۹۸۴ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۲۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۵ کتابخانه شهری و ۳۱۱۳ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۱۹۶۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -