معرفی کتابخانه حضرت امام علی بن ابیطالب علیه السلام

کتابخانه عمومی امام علی علیه سلام وابسته به مسجد جامع شهرک قدس مهرماه سال 1384 آغاز به کار کرده و با تمام امکانات در حال فعالیت می‏باشد. ساختمان کتابخانه در نقشه اولیه مسجد دیده شده و دارای فضایی به مساحت 800 متر مربع است که  به طرز بسیار زیبا دکور بندی در آن صورت گرفته است . کتابخانه در دو طبقه جدا از هم است که طبقه همکف مخصوص خواهران و طبقه اول اختصاص به برادران دارد به طوری که در یک زمان حدود 110 نفر می‏توانند از این فضا استفاده نمایند.

از زمان شروع به کار کتابخانه تا کنون بیش از 5000 نفر از تسهیلات موجود بهره مند شده‏اند.

در مخزن کتابخانه امام علی (ع) حدود 12000 جلد کتاب با موضوعات مختلف وجود دارد که به وسیله سیستم رایانه‏ای و به روش کنگره ثبت و در قفسه‏های مربوطه به دو صورت چیده شده‏اند. کتاب‏های مرجع و کتاب‏های مخزن هرکدام وضعیت مخصوص به خود را دارند. افرادی که عضو کتابخانه هستند در محل از کتاب‏های موجود استفاده می‏کنند و افرادی که عضو امانتی هستند می‏توانند دو جلد کتاب به مدت 15 روز امانت دریافت کنند.

از اعضای عمومی شهریه کامل دریافت و به حساب مسجد جامع واریز می‏گردد. استفاده خانواده‏های معظم شهدا، جانبازان، بسیجی، آزادگان از کتابخانه تا آخر سال 1390 رایگان بوده و از اول سال 1391 به صورت نیم بها شهریه دریافت می‏شود.

کتابخانه از 8 صبح برای استفاده اعضا باز شده و استفاده از آن در نیمه اول سال تا اذان مغرب و عشا و نیمه دوم سال تا ساعت 8 شب ادامه دارد. کتابخانه برای نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا نیم ساعت تعطیل است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -