ضرورت استفاده از ظرفیت مساجد برای توسعه فرهنگ مطالعه

سید عباس حسینی نیک بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان گفت: مدیران فرهنگی کشور باید پایگاه‌هایی را در شهر‌های کوچک و روستا‌ها به عنوان کتابخانه عمومی ایجاد کنند.

سید عباس حسینی نیک، بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان در خصوص تاثیر انتخاب پایتخت کتاب در توسعه فرهنگ مطالعه به خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: انتخاب پایتخت کتاب فقط یک اقدام نمادین نیست و شهر‌هایی به عنوان پایتخت کتاب شناخته می شوند که از لحاظ برخورداری از ظرفیت‌های لازم برای توسعه فرهنگ مطالعه، شرایط مناسب و مطلوبی داشته باشند.
وی افزود: انتخاب یک شهر به عنوان پایتخت کتاب علاوه بر گسترش بیش از پیش ظرفیت‌های آن شهر، شهر‌های دیگر را به فراهم کردن شرایط مطلوب تشویق می‌کند.

بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان اظهار کرد: هم اکنون برخی از شهر‌ها همچون نیشابور امکانات زیرساختی مناسبی برای توسعه فرهنگ مطالعه دارند و مدیریت شهری نیز در این شهر‌ها توجه ویژه‌ای به مطالعه و توسعه فرهنگ کتابخوانی دارد. به نظر من انتخاب پایتخت کتاب ایران، اقدام مناسب و خوبی است و شاید مهم‌ترین ایرادی که می توان به آن وارد کرد، توجه بیش از اندازه به جنبه تبلیغاتی اش است.

حسینی نیک ادامه داد: اگر از کمند کارکرد تبلیغاتی طرح هایی مثل طرح انتخاب پایتخت کتاب خارج شویم، نقش موثری در گسترش فرهنگ مطالعه خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: ایجاد کتابخانه‌های عمومی در شهر‌ها و کتابخانه‌های سیار در روستا‌ها و کمک به بانیان و مسئولان این کتابخانه‌ها کمک شایانی به توسعه فرهنگ کتابخوانی می‌کند.

حسینی نیک خاطرنشان کرد: اگر مدیران فرهنگی کشور بتوانند پایگاه‌هایی را در شهر‌های کوچک و روستا‌ها به عنوان کتابخانه عمومی ایجاد کنند، گامی در جهت گسترش فرهنگ مطالعه برمی‌داریم؛ البته به نظر من در این خصوص بهتر است از ظرفیت مساجد استفاده شود، زیرا مسجد امکان و سرمایه ملی است. امروز باید کتاب‌هایی را در مساجد در دسترس اقشار مختلف جامعه قرار بدهیم تا همه آن‌ها را مطالعه کنند. این امر کمک می‌کند که پای عموم جوانان به مساجد باز شود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۴۱۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۵۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۰۹۶۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -