فعالیت ۲۵۲ کتابخانه و قرائتخانه در سطح مساجد آذربایجان‌شرقی

مسؤول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌‎شرقی گفت: ۲۵۲ کتابخانه و قرائتخانه در سطح مساجد استان زیر نظر دبیرخانه استانی فعال است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، محمد هادی نیا، مسؤول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان‌شرقی امروز در مراسم تجلیل از قبول شدگان کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا کانون فرهنگی هنری آیت الله مولانا مسجد استاد و شاگرد تبریز در سخنانی به ارایه گزارشی از فعالیت های این مرکز پرداخت.

وی با بیان این‌که استقبال جوانان برای حضور در مراکز کتابخانه‌ای کانون های مساجد فراتر از ظرفیت موجود است، اظهار داشت: 252 کتابخانه و قرائتخانه در سطح مساجد استان زیر نظر دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی فعال است.

هادی‌نیا با بیان این‌که سالانه به طور متوسط بیش از 1200 نفر از اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در آزمون سراسری دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در مقاطع مختلف تحصیلی قبول می شوند، گفت: 14 هزار صندلی مطالعه در چند شیفیت کاری در قرائتخانه های مساجد استان پذیرای جوانان و نوجوانان هستند.

وی برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مدیران کانون‌های تازه تاسیس، مدیریت فرهنگی کوتاه مدت، وبلاگ نویسی، نقد فیلم، کارآفرینان مساجد، طرح نویسی، سواد رسانه‌ای، روانشناسی، سبک زندگی اسلامی ایرانی و مدیریت فرهنگی را از جمله دیگر فعالیت های دبیرخانه کانون های مساجد استان برشمرد.

هادی‌نیا با اشاره به راه اندازی 62 باب خانه نور در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و مشارکت در اجرای برنامه های متنوع قرآنی گفت: کانون های مساجد استان در اجرای طرح تفسیر کوتاه یک تا 5 جزء، طرح قرآنی 1441 تا 1451، آموزش و حفظ موضوعی قرآن، طرح قرآنی ربیع القرآن نیز مشارکت داشته اند.

مسؤول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد آذربایجان شرقی از شناسایی و ساماندهی 1582 باب مرکز مجری طرح تلاوت نور و تجهیز این مراکز با 25 جلد قرآن، یک عدد تابلو نمایشگر طرح و تفسیر همراه اهدایی به امام جماعت خبر داد و افزود: راه اندازی 53 باب کانون ویژه شامل 28 باب کانون تخصصی در 21 عنوان موضوع از جمله قرآن، نماز، ایثار و شهادت، سرود، آموزش، پژوهش، عفاف و حجاب، عترت و همچنین 20 باب کانون مصلی و 5 باب کانون مسجد دانشگاهی از جمله دیگر فعالیت های بوده است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۴۱۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۵۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۰۹۶۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -