حجت الاسلام ارزانی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما:فعالیت ۱۴ هزار کتابخانه در مساجد کشور

دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد از فعالیت ۱۴ هزار کتابخانه در مساجد سراسر کشور خبر داد.

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: ۲۴ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

وی افزود: بزودی پورتال «سجا» (سامانه جامع آمار و اطلاعات) به منظور حضور ۲۴ هزار کانون فعال در مساجد در فضای مجازی رونمایی می‌شود.

ارزانی اضافه کرد: دو میلیون نفر عضو کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجدند که آنان نیز می‌توانند در فروردین ۹۷ در این سامانه مجازی ثبت نام کنند که به هزار و ۴۱۴ نفر آنان جوایز فرهنگی اهدا خواهد شد.

وی با بیان اینکه امامان جماعت مساجد یا نمایندگان آنان مسئول کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در کشورند، گفت: از فعالیت کانون‌های مساجد در کشور تاکنون ۲۵ سال می‌گذرد.

ارزانی افزود: فعالیت‌های متنوع فرهنگی ـ هنری همچون سرود‏، خوشنویسی و نقاشی در دستور کار این کانون‌ها قرار دارد.

وی گفت: افزایش حضور در فضای مجازی تا سال ۱۴۰۰ در اولویت‌های این کانون‌ها قرار خواهد گرفت.

دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد افزود: توجه به کودکان و نوجوانان همچنین مادران و بانوان در فضای مجازی، ارائه آموزش‌های متنوع مهارتی و معرفتی در سه حوزه فکری، عقیدتی و رفتاری از برنامه‌هایی است که این کانون‌ها در پیش خواهند گرفت.

ارزانی گفت: آموزش‌های مستمر به صورت یادگیری و کسب اطلاعات در سطوح مختلف و آموزش آن به مخاطبان به صورت مستمر از برنامه‌های این کانون هاست.

وی افزود: برگزاری مسابقات و رقابت‌ها به منظور جذابیت فعالیت‌های فرهنگی ـ هنری برای کودکان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

ارزانی درباره فعالیت‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در سال ۹۶ نیز گفت: برگزاری جشنواره «مدهامتان» همچنین استمرار برنامه‌های فرهنگی ـ هنری گذشته از جمله این فعالیت هاست.

دبیر ستاد کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد افزود: تصویب اساسنامه کانون در شورای عالی انقلاب فرهنگی مهمترین رویداد سال ۹۶ در آستانه بیست و پنجمین سالگرد فعالیت این کانون هاست.

وی گفت: مساجد به عنوان سالم‌ترین مکان اجتماعی به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و بهترین مکان برای حفظ دین انسان معاصر است.

ارزانی افزود: مساجد منشأ بزرگترین نهضت‌های اسلامی در سده معاصر قلمداد می‌شوند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۴ کتابدار از ۷۳۰۷ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۰۸۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۲ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۶۹ کتابخانه شهری و ۲۸۳۸ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۹۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۶۹۶ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۸ کتابخانه شهری و ۳۱۱۹ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -