وجود 150 کتابخانه در کانون مساجد قزوین

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با بیان اینکه مسجد پایگاه اجتماعی جهان اسلام است، گفت: با توجه به اهمیت و رسالت این جایگاه، دشمنان درصدد هستند کانون وحدت را خدشه‌دار کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، حجت‌الاسلام علی رمضانی در نشست خبری که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تأسیس کانون‌های مساجد ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شد، به جایگاه مسجد اشاره کرد و اظهار داشت: هر دین و آیینی نماد و نشانه‌هایی دارد از این رو اسلام از میان نمادها، مسجد را حائز اهمیت و آن را محلی برای عبادت معرفی کرده که این خود نماد اتحاد و انسجام بین مسلمانان است.

وی با بیان اینکه مسجد پایگاه اجتماعی جهان اسلام است، ادامه داد: این مکان مقدس به منزله دانشگاه عمومی مسلمانان و محل تربیت آن‌ها است و با توجه به اهمیت و رسالت این جایگاه، دشمنان درصدد هستند کانون وحدت را دچار خدشه کنند.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با اشاره به اینکه مساجد مهم‌ترین نهادهای فرهنگی به شمار می‌رود، اضافه کرد: مسجد و کانون فرهنگی هنری بهترین مکان برای رابطه و ارتباط خانواده‌ها با هم و موجب گسترش عواطف انسانی، برقرای تعاملات سازنده و غیره می‌شود.

رمضانی خاطرنشان کرد: مساجد می‌تواند به عنوان یک نهاد تأثیرگذار فرهنگی، هدایت جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان را برعهده بگیرد که در این زمینه مسؤولان فرهنگی باید اقدامات مطلوب را فراهم و تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

این مسؤول به آموزش فضای مجازی اشاره کرد و گفت: آموزش فضای مجازی یکی از اولویت‌های کاری کانون فرهنگی هنری مساجد است که در این زمینه طی سال جاری، به دلیل شرایط نامناسب و بد اقتصادی موفق به پرداخت یک مرحله سرانه کانون‌ها شدیم.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با بیان اینکه در سال جاری بیش از 107 میلیون تومان اعتبار به کانون مساجد تخصیص یافته است، مطرح کرد: طی این مدت 30 کانون مساجد در استان راه‌اندازی شده که از این تعداد 334 کانون مربوط به قزوین، 187 کانون روستایی و 156 کانون شهری است. 

رمضانی همچنین به برنامه‌های اوقات فراغت مجموعه کانون فرهنگی هنری مساجد در سال جاری اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا بیش از 17 هزار نفر از این برنامه‌ها بهره‌مند شدند.

وی از وجود 150 کتابخانه در کانون مساجد استان قزوین خبر داد و افزود: از این تعداد 128 کتابخانه دارای مخزن است که بیش از 10 هزار کتاب به این کتابخانه‌ها تزریق شد.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین با اشاره به سامانه سجا یادآور شد: کانون‌های مساجد استان باید اطلاعات خود از قبیل تعداد نفرات، امام جمعه و خلاقیت را ثبت کنند.

رمضانی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین امسال اعتباری دریافت نکرده است، اضافه کرد: کانون‌های استان ثبت شده و دارای شناسنامه، اساسنامه و کد است.

این مسؤول بیان کرد: کانون‌ها چند حسن دارد که در مناطق محروم و کم‌برخوردار باید امکانات فرهنگی توزیع شود تا افراد از آن‌ها بهره‌مند شوند.

مسؤول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین اذعان کرد: در رتبه کشوری رتبه متفاوت است و در این زمینه رتبه سوم از بین 10 استان کشور را دارا هستیم و سال گذشته ارزیابی صورت نگرفت اما امیدواریم سیاست‌های ابلاغی محقق شود و از خدمات استان به نحو احسن استفاده کنیم.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۴ کتابدار از ۷۳۰۷ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۰۸۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۲ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۶۹ کتابخانه شهری و ۲۸۳۸ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۹۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۶۹۶ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۸ کتابخانه شهری و ۳۱۱۹ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -