کتابخوانی در تیران و کرون افزایش یافت

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تیران و کرون گفت: تاسیس و راه اندازی کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد این شهرستان باعث افزایش علاقه ساکنان این خطه به کتابخوانی شده است.
علی معینی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اعضای کتابخانه های مساجد این شهرستان از 500 نفر در سال گذشته به 700 نفر در سال جاری افزایش یافته است که با افزایش منابع کتابخوانی و تعداد کتابخانه های مساجد تیران و کرون این روند در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.
وی افزود: از سال 88 تاکنون بیش از 20 کتابخانه در مساجد این شهرستان تاسیس شده است که بیشتر آنها در روستاها می باشد. 
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تیران و کرون اضافه کرد: این کتابخانه ها علاوه بر اینکه به علاقه مندان، کتاب امانت می دهند موجب توسعه فضای مطالعه در مناطق مختلف تیران و کرون شده اند. 
وی افزود: حدود 100 هزار کتاب در کتابخانه های کانون های فرهنگی هنری مساجد این شهرستان در موضوعات مختلف وجود دارد و در هر محله زمینه دسترسی مردم به این کتاب ها فراهم است. 
معینی اضافه کرد: بخش کودک در کتابخانه های مساجد این شهرستان نیز فعال شده و در این پیوند طی یک ماهه گذشته حدود هزار جلد کتاب مربوط به حوزه کودک و نوجوان در کتابخانه های مساجد تیران و کرون توزیع شده است. 
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تیران و کرون بابیان اینکه بیش از 50 کانون فرهنگی و هنری در مساجد این شهرستان فعال است، گفت: یک هزار جوان و نوجوان با عضویت در کانون های فرهنگی هنری مساجد تیران و کرون از کلاس های آموزشی، برنامه های فرهنگی و هنری، فعالیت های ورزشی و کتابخانه های این کانون ها استفاده می کنند که در افزایش مهارت زندگی و کاهش آسیب های اجتماعی موثر است.
وی ادامه داد: بیش از 70 درصد کانون های فرهنگی هنری مساجد تیران و کرون به عنوان تنها مراکز فرهنگی در روستاها در زمینه های فرهنگی، هنری و ورزشی به ساکنان روستاها به ویژه جوانان و نوجوانان خدمات ارائه می کنند.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تیران و کرون، کاهش طلاق و جلوگیری از مصرف مواد مخدر را از اولویت های این شهرستان برای مقابله با آسیب های اجتماعی اعلام کرد و افزود: اجرای طرح های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در قالب طرح های مختلف از جمله 'طرح پیک امید و زندگی ' توسط کانون های فرهنگی و هنری اجرا می شود. 
معینی با اشاره به توانایی اعضای کانون های مساجد تیران و کرون گفت: ایده پردازی و راه اندازی سامانه جامع آمار و اطلاعات کانون های مساجد کشور و سامانه گزارشات آنلاین کانون های مساجد استان اصفهان و همچنین تهیه نرم افزار جشنواره قرآنی مدهامتان توسط اعضای کانون فرهنگی و هنری امام حسن مجتبی(ع) این شهرستان انجام شده است.
استان اصفهان دارای 1800 کانون فرهنگی و هنری مساجد می باشد که 54 باب آن در شهرستان تیران و کرون راه اندازی شده است.
10 تا 20 اسفند به عنوان دهه نکوداشت کانون های فرهنگی و هنری مساجد نامگذاری شده است.
شهرستان تیران و کرون با بیش از 71 هزار نفر در 45 کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۵۳ کتابدار از ۷۲۹۱ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۸۴۵۵۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۴ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۵۶ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۴ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۴۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۶۶ کتابخانه شهری و ۲۸۲۵ کتابخانه روستایی است و ۷۳۳۰۵۸ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۸۲۳۴ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۵۲۶۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -