برخی مساجد به مثابه یک کتابخانه عمومی فعالیت می کنند

دهقانی با اشاره به نقش موثر کانون‌های مساجد در ترویج کتابخوانی در جامعه گفت: تعداد زیادی از جوانان از قرائت‌خانه‌ها و کتابخانه‌های مساجد استفاده می‌کنند.
 

یحیی دهقانی، معاون اجرایی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پاسخ به این سوال که کانون‌های مساجد چه نقشی در ترویج کتابخوانی و تشویق جوانان به مطالعه دارند به خبرنگار شبستان گفت: کانون‌های مساجد در ترویج کتابخوانی در جامعه موثر هستند. کانون‌های مساجد کتابخانه دارند و همین امر به جذب جوانان به مسجد و ترغیب آنها به مطالعه کمک می کند. امروزه برخی مساجد واقعا به مثابه یک کتابخانه عمومی فعالیت می کنند و بر این اساس در راستای ترویج کتابخوانی در جامعه و علاقه مند کردن جوانان به مطالعه خیلی موثر هستند. شخصا تعداد زیادی از جوانان را می شناسم که از قرائت‌خانه‌ها و کتابخانه‌های مساجد استفاده می کنند و به مطالعه می پردازند.

 

دهقانی در مورد نوع کتاب های ارایه شده توسط کانون های مساجد اظهار داشت: اینکه کتاب های کتابخانه مساجد صرفا مذهبی باشد یا نه به مدیریت مساجد و کانون های مساجد برمی گردد کما اینکه در تمام کشور اینطور است یعنی انتخاب نوع کتاب های کتابخانه مساجد بستگی به سلیقه و اعتقادات مسئول آن مسجد دارد، در نمایشگاه نیز همین طور است، بعضی ها کتاب های مجوزدار را اجازه می دهند که ارایه شوند کما اینکه دو سال است اصرار داریم در کارنامه نشرمان تمام کتاب هایی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دارند، حضور داشته باشند. قبلا در نمایشگاه سالن یاس داشتیم که قیدی داشت و اجازه ارایه هر کتابی را نمی داد.

 

معاون اجرایی سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تهران پل ارتباط فرهنگی بین ایران و خارج از کشور است به شبستان گفت: علاوه بر اینکه نمایشگاه کتاب تهران به ترویج کتابخوانی در کشورمان کمک می کند ارتباطات فرهنگی بین ایران با سایر کشورها را نیز توسعه می دهد به عنوان مثال امسال از 500 ناشر خارجی در نمایشگاه کتاب تهران کتاب ارایه می شود. نمایندگانی از کشورهای دیگر به نمایشگاه می آیند و همین امر به گسترش ارتباطات فرهنگی کمک می کند.

 

دهقانی تصریح کرد: هرچند در کشورمان به دلیل عدم تعهد به کپی رایت مشکلاتی داریم اما حضور میهمانان خارجی، وزرای فرهنگی کشورها، معاونان آنها، نویسندگان، شعرا و تصویرگران در نمایشگاه کتاب تهران پل فرهنگی ایران را به خارج وصل می کند.

 

معاون اجرایی سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار داشت: از داخل کشور حدود 2 تا 2 و نیم نفر به نمایشگاه کتاب تهران مراجعه می کنند که این امر در ترویج مطالعه و اشاعه کتاب و کتابخوانی و تکمیل کتابخانه های مدارس و دانشگاه ها موثر است. وقتی در یک مدرسه یا دانشگاه کتاب هست ناخودآگاه تعدادی به سمت آن کتاب ها می روند و بر اساس علایق خود کتاب هایی انتخاب می کنند و می خوانند اما وقتی در مدرسه یا دانشگاه کتابخانه ای نیست فرصت مطالعه از دانش آموز و دانشجو و ترغیب آنها به کتاب گرفته می شود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -