نقش کانون‌های مساجد در تجهیز کتابخانه‌ها پررنگ است/ باید از پتانسیل پنهان کانون ها را شناخت

حجت‌الاسلام باباگلزاده با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در ترویج کتابخوانی و تجهیز کتابخانه‌های محلات موفق عمل کردند، گفت: این کانون‌ها از ظرفیت و پتانسیل خوبی برخوردارند.
 

حجت الاسلام عباسعلی باباگلزاده، کارشناس فرهنگی و محقق در پاسخ به این سوال که کانون های مساجد تا چه اندازه می توانند در ترویج کتابخوانی در جامعه نقش داشته باشند، به خبرنگار شبستان گفت: تاریخ و میراث فرهنگی هیچ تمدنی خالی از کتاب و کتابت نبوده است. در حقیقت همه فرهنگ ها و ادیان الهی با کتاب آغاز شدند. کتاب و مطالعه زمینه رشد و توسعه ملت هاست. دین مبین اسلام تاکید مضاعف بر تفکر، تعقل و اندیشه دارد. اسلام بیش از هر دین و مذهب دیگر به لزوم مطالعه و کتابخوانی اهتمام ورزیده است. قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبر اکرم (ص) است یک کتاب آسمانی است که درس چگونه زندگی کردن و زیستن را به انسان می آموزد.

 

حجت الاسلام باباگلزاده اظهار داشت: یکی از مسایلی که در قرآن به آن پرداخته شده این است که انسان ها را به خواندن فرا می خواند. اصل قرائت و خواندن در قرآن تاکید شده است. در آیه 20 سوره مذمل آمده است هر آنچه امکان دارد، قرآن بخوانید. اساسا شروع بعثت نبی مکرم اسلام با فرمان خواندن آغاز می شود. خداوند به پیامبر عظیم الشان می فرماید اقرا بسم ربک الذی خلق.

 

این محقق و پژوهشگر تصریح کرد: ارزش خواندن و نوشتن در صدر اسلام به حدی بود که در پایان جنگ تعدادی از مشرکان به اسارت مومنان درآمدند. اعلام شد هر یک از مشرکان اگر سدیه بپردازد یا به 10 نفر از مومنان خواندن و نوشتن یاد دهد، آغاز خواهد شد. این امر نمونه ای از توجه دین اسلام و پیامبر اکرم (ص) به علم و دانش است. در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) آمده است ز گهواره تا گوی دانش بجوی. مطالعه و کتابخوانی باعث آرامش روح و جان انسان می شود. امیرالمومنین (ع) می فرمایند کتاب غذای روح بشر است.

 

وی با بیان اینکه با مطالعه می توان بر مشکلات پیروز شد، عنوان کرد: در روایتی از امام علی (ع) می خوانیم هر کس با کتاب ها آرامش یابد راحتی و آسایش از او سلب نمی شود. خیلی از افراد به دنبال آرامش روحی هستند، کتاب می تواند مهمترین و بهترین وسیله برای کسب آرامش باشد. با مطالعه صحیح و اصولی می توانیم بر بسیاری از مشکلات زندگی فایق آییم و در برابر هجمه های فرهنگی و انحرافات اخلاقی خود را مصون نگه داریم. با این همه تاکید اسلام، بزرگان، علما و دانشمندان به مطالعه متاسفانه سرانه مطالعه در کشورمان پایین است.

 

حجت الاسلام باباگلزاده با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور ما یکی از ضروریات است، بیان کرد: این امر باید از دوران کودکی در محیط خانه و خانواده آغاز شود و سپس در مدارس. در مدارس علاوه بر تاکید بر مطالعه کتب درسی و آموزشی باید به دانش آموزان تفهیم شود که خواندن کتاب های غیردرسی برای موفقیت و پیشرفت لازم است. ایجاد عشق و علاقه به کتابخوانی از کودکی باید در درون هر فرد نهادینه شود. عشق و علاقه به کتابخوانی باید در کودکی در افراد به وجود آید. اگر این عشق و علاقه در فرد از کودکی شکل گیرد فرد احساس می کند که مطالعه جزو ضروریات زندگی اوست و این امر همواره در تمام دوران زندگی او تداوم خواهد داشت.

 

این پژوهشگر و محقق خاطرنشان کرد: در جامعه ای که همه یا اکثریت مردم اهل مطالعه باشند آن جامعه شاداب، پرکار، پرتحرک و با سرعت بیشتر به سمت توسعه و پیشرفت حرکت می کند و به سعادت می رسد. برای بالا رفتن سرانه مطالعه پدران و مادران، معلمان، اساتید و رسانه ها به ویژه صدا و سیما باید دغدغه داشته باشند. ائمه جماعات، مسئولان کانون های فرهنگی هنری مساجد و پایگاه های بسیج که مدیر و محور مسجد هستند باید نوجوانان و جوانان را به کتابخوانی ترغیب کنند. کانون های فرهنگی هنری مساجد می تواند نقش موثری در رشد سرانه مطالعه داشته باشد.

 

وی اظهار داشت: مساجد و کانون های فرهنگی هنری مساجد با مسابقات جذاب کتابخوانی و در نظر گرفتن اهدای جوایز با ایجاد رقابت سالم می توانند به ترغیب کتابخوانی در بین کودکان، نوجوانان و جوانان بپردازند. تا جایی که مطلع هستم و مدتی به عنوان بازرس کانون ها مشغول به کار بودم از نزدیک فعالیت های کانون ها را مشاهده کردم و متوجه شدم کانون های فرهنگی هنری مساجد نقش موثری در ترویج کتابخوانی، مطالعه و تجهیز کتابخانه ها در محلات دارند و در این زمینه موفق بودند که جای تقدیر و تشکر دارد. این ظرفیت و پتانسیل در کانون های مساجد وجود دارد و می تواند کارهای بیشتری در راستای کتابخوانی در جامعه صورت گیرد.

 

حجت الاسلام باباگلزاده روان نویسی و خلاصه نویسی را یکی از امور مهم در افزایش گرایش افراد به مطالعه دانست و افزود: کتب قطور زیاد هستند اما مطالعه آنها برای بیشتر افراد سخت است. عده ای فرصت کافی برای مطالعه کتاب های قطور را ندارند و از مطالعه باز می مانند. وقتی آثار مفید و پرحجم خلاصه شود رغبت و علاقه به مطالعه افزایش می یابد. برای ترویج مطالعه در جامعه همه نهادها، ارگان ها و آحاد جامعه باید تلاش کنند. اگر فرهنگ مطالعه ترویج شود و اکثر جامعه اهل مطالعه شوند از نظر سیاسی، علمی و اقتصادی و تمامی جوانب جامعه به رشد و تعالی می رسد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۷ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۳۴۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۳۱۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۹۷۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -