ترویج مطالعه ماموریت اصلی کانون های مساجد/راه اندازی کتابخانه دیجیتال در مساجد

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ترویج مطالعه را ماموریت اصلی کانون های مساجد عنوان کرد و گفت: راه اندازی کتابخانه های دیجیتال در مساجد کمک می کند تا در فضایی کوچک با حجم وسیع اطلاعات، زمینه دسترسی آسان نسل جوان را به کتاب فراهم کنیم

حجت‌الاسلام حمیدرضا سلیمانی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار شبستان با اشاره به نقش کانون‌های مساجد در توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه گفت: ترویج فرهنگ مطالعه یکی از ماموریت‌های راه‌اندازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است.

 

وی با اشاره به مصوبه 302 شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی کتابخانه‌ها جزء ماموریت های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد است.

 

حجت الاسلام سلیمانی تاکید کرد: اگر بتوانیم کتاب های مناسب را به دست جوانان در مساجد برسانیم آنها می شوند مبلغ و پل ارتباطی بین مسجد و اندیشمندان و جوانان، بنابراین باید کتاب های مناسب را به جوانان مسجدی و اهالی مسجد معرفی کنیم.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بسیاری از کتاب های خوب ناشناخته مانده اند، ‌گفت: بچه های مسجد باید کتاب های خوب را مطالعه کنند و کتاب های برتر و بهتر را به تناسب نیاز مخاطب به جامعه معرفی کنند که این امر خدمت بزرگی به فضای مسجد، محله و شهر خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد می توانند به نهضت ملی کتاب و کتابخوانی کمک کنند، تصریح کرد: فرهنگ مطالعه باید به نهضت ملی تبدیل شود.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مسجد بهترین مکان و بچه های مسجد و بسیج بهترین گروه برای ترویج فرهنگ مطالعه هستند.

 

حجت الاسلام سلیمانی در خصوص راه‌اندازی کتابخانه های مجازی در مساجد گفت: کتابخانه های مجازی یک حرکت نوپا است که در فضای مجازی آغاز شده و کتاب های مجازی نیز در این بخش بارگزاری شده اند.

 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر بتوانیم در مساجد بخشی را به کتابخانه های دیجیتال اختصاص دهیم در واقع توانسته ایم در فضایی کوچک با حجم وسیع اطلاعات، زمینه دسترسی آسان نسل جوان را به کتاب فراهم کنیم.

 

حجت الاسلام سلیمانی تاکید کرد: راه اندازی کتابخانه مجازی به یک برنامه ریزی ملی نیاز دارد چرا که باید مورد حمایت مرکز دیجیتال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد تا بتوانیم از نرم افزارهای آنها استفاده کنیم و از پشتیبانی سخت افزاری نیز بهره مند شویم.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۷ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۳۴۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۳۱۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۹۷۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -