کتابخانه کانون های مساجد می توانند نقطه عطف مقابله با توطئه های فرهنگی باشند

حجت الاسلام طالبی مازندرانی معتقد است، کتابخانه های کانون های مساجد ظرفیت عظیمی در راستای پاسخگویی به نیاز مطالعه مردم فراهم کرده است.
 
حجت الاسلام صادق طالبی مازندرانی ، نویسنده و مترجم در مورد نقش کانون های مساجد در افزایش سرانه مطالعه و تشویق جوانان به کتاب به خبرنگار شبستان گفت: متاسفانه کار مطالعه مانند دو فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر فراموش شده است. مدارس و مساجد بستر خوبی برای ترویج مطالعه هستند. 
 
 
حجت الاسلام طالبی مازندرانی با بیان اینکه کانونهای مساجد می توانند نقش بسزایی در ترویج کتابخوانی داشته باشند ، عنوان کزد:کانون‌های فرهنگی مساجد با ایجاد کتابخانه در این راستا می‌توانند مؤثر واقع شوند و مردم را به سوی آگاهی دینی و فرهنگی سوق دهند.
 
 
وی اظهار داشت: جهاد در حوزه علم و فناوری لازمه ساخت کشور است و بهترین وسیله‌ای که فرزندان ما در این برهه از زمان که تهاجم فرهنگی ایجاد شده می‌توانند با آن مقاوم شوند، علم است تا بتواند با علم خود اقتصاد و فرهنگ کشور را شکوفا کنند.
 
 
این نویسنده و مترجم با اشاره به اینکه آمار سرانه مطالعه ما در شأن ملت ایران نیست، بیان کرد: انتظار می رود آمار مطالعه در کشور ما بیش از این شود و این امر عملی نمی شود مگر با همکاری والدین و کانونهای مساجد.
 
 
مترجم کتاب هایی همچون لهوف سید بن طاووس،  ثواب الاعمال شیخ صدوق، جهاد با نفس  شیخ حر عاملی،  معانی الاخبار شیخ صدوق و مفتاح الفلاح شیخ بهایی تصریح کرد:گرفتاری‌هایی که در جامعه به وجود می‌آید و آسیب‌هایی که دامنگیر جامعه شده ناشی از عدم آگاهی است و مردم باید سطح اطلاعات و آگاهی خود را با مطالعه بالا ببرند.هر اقدامی که موجب ارتقای سطح مطالعه و کتابخوانی را فراهم آورد، بی شک سبب بالندگی و گسترش سطح فرهنگ عمومی جامعه می شود.
 
 
وی بیان کرد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد، نقش مهمی در جذب جوانان به مساجد و توسعه و ترویج کتابخوانی در بین نسل جوان دارند.
 
 
حجت الاسلام طالبی مازندرانی خاطر نشان کرد:مطالعه و کتابخوانی باید به عنوان یک نیاز در میان عموم مردم رایج باشد چرا که افرادی که با کتاب ارتباط بیشتری دارند باعث پیشرفت جامعه می شوند و تاثیرگذاری این فرهنگ اعتلای فرهنگ عمومی جامعه را به دنبال دارد.در این میان کتابخانه های کانون های مساجد ظرفیت عظیمی هستند که توسط ستاد عالی کانون های مساجد در راستای پاسخگویی به نیاز مطالعه افراد جامعه در سطح شهرها و روستاها کشور تاسیس شده اند و نیاز مخاطبین به مطالعه را تامین می کنند.
 
 
 این محقق و پژوهشگر عنوان کرد: افتتاح کتابخانه در فضای فرهنگی مساجد نقطه عطفی در راستای تجهیز این پایگاه های مردمی در مقابله با توطئه فرهنگی دشمنان است.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۷ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۳۴۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۳۱۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۹۷۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -