سردار کارگر در گفتگو با شبستان: تقویت کتابخانه مساجد بسیاری از معضلات محلات را حل می کند

رییس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس گفت: مساجد یک سنگر فرهنگی هستند که بدون کتاب دیگر فرهنگی نخواهند بود.
 

سردار بهمن کارگر رییس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس  در گفتگو با خبرنگار شبستان درباره تاثیر کتابخانه مساجد در ترویج کتابخوانی و فرهنگ دفاع مقدس، گفت: انقلاب از مساجد شروع شد و این به این دلیل بود که بیشتر مساجد کتابخانه داشتند که بچه های انقلابی به آنها رجوع می کردند.

 

وی تاکید کرد: اگر ما بتوانیم مساجد را رشد دهیم و اینها مرجع بشوند، خیلی از مسائل محلات حل می شوند.

 

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: در گذشته و حتی پیش از انقلاب کتابخانه مساجد رشد بیشتری داشت. بعد از پیروزی انقلاب که این کتابخانه ها مرجع بودند و بسیاری از مردم کتابهای مورد علاقه خود را از آنها تهیه می کردند.

 

بهمن کارگر در ادامه اظهار داشت: حسن مساجد در این است که اقشار مختلف مردم به آنها مراجعه می کنند و اگر ما بتوانیم کتابخانه مساجد را تقویت کنیم، خود مساجد هم تقویت می شوند.

 

وی افزود: در حال حاضر تمام تلاش دشمن این است که مساجد از حالت مرجعیت خارج شوند و در صورتی که امام راحل فرمودند «مساجد سنگر است، این سنگرها را حفظ کنید»

 

کارگر تصریح کرد: یکی از ویژگی این سنگرها، فرهنگی بودن است که بدون کتاب و کتابخوانی دیگر فرهنگی نخواهد بود.

 

رئیس ستاد مرکزی راهیان نور، در پاسخ به این سوال شبستان که در این حوزه کانون های فرهنگی هنری مساجد چه نقشی می توانند داشته باشند، گفت: با توجه به این که من یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور هستم و ریاست ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد هم در جلسات ما شرکت می کند، معتقدم که فلسفه ایجاد این کانونها در همین امور است، چرا که می توانند به عنوان مثال با ایجاد کتابخانه مساجد، تجهیز و رسیدگی به آنها بسیار موثر باشند.

 

وی افزود: یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرد به روز رسانی کتابخانه های مساجد با کتاب های جدید و حتی ارائه کتابهای الکرتونیک است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۷ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۳۴۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۳۱۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۹۷۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -