برگزاری محفل علمی قرآن و کتاب‌خوانی در روستای چشمه شیرین/ فعالیت ۸۵ کتابخانه عمومی کانون‌های مساجد در ایلام

نشست علمی قرآن و کتاب‌خوانی در کانون فرهنگی و هنری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روستای چشمه شیرین از توابع شهرستان بدره با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان اجرایی و فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، حجت‌الاسلام علی چراغی پور، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، در این نشست در روستای چشمه شیرین از توابع شهرستان به دره، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد توجه ویژه به فرهنگ کتاب‌خوانی است.

 

وی، بابیان اینکه کانون‌های فرهنگی و هنری دارای ظرفیت بسیار خوبی در راستای توسعه فرهنگ مطالعه هستند، ابراز کرد: در حال حاضر تمام کانون‌های مسجد استان دارای کتابخانه باز در فضای مسجد بوده و حدود 85 کتابخانه عمومی مخزن دار و دارای مجوز با بیش از 5 هزار جلد کتاب در سطح کانون‌های مساجد استان فعالیت دارند.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام، با اشاره فعالیت کتابخانه کانون حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روستای چشمه شیرین، گفت: در این کتابخانه بیش از 10 هزار جلد کتاب وجود دارد که در ایام مختلف سال به‌ویژه در طول تابستان، اوقات فراغت و ماه مبارک رمضان پذیرای علاقه‌مندان و جوانان روستایی در راستای مطالعه و بهره‌مندی از کتاب‌های دینی و علمی است.

 

چراغی پور، بابیان اینکه این کتابخانه در بخش هندمینی از توابع شهرستان بدره قرار دارد، اظهار کرد: فعالیت جوانان و نوجوانان در جوار مساجد به‌عنوان مهم‌ترین واصلی‌ترین پایگاه‌های ترویج فرهنگ دینی زمینه‌ساز توسعه فرهنگ دینی و به‌ویژه توجه به فعالیت‌های کتابخانه‌ای به‌ویژه در مناطق روستایی است.

 

وی، یادآور شد: مکان و فضای این کتابخانه به‌صورت رایگان از طرف مردم این روستا و خیرین در اختیار کانون فرهنگی و هنری قرارگرفته و دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نیز نسبت به تجهیز آ ن به اقلام کتابخانه‌ای ازجمله میز، قفسه، کتاب، رایانه و نرم‌افزارهای کتابداری اقدام لازم را به عمل‌آورده است.

 

عمران خودآموز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، نیز در این نشست با اشاره به اهمیت کتاب و مطالعه در دنیای امروز، گفت: باوجود ظهور فناوری‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی و بستر فضای مجازی، اما هنوز کتاب جایگاه ویژه‌ای در میان مردم جهان دارد و هیچ فناوری نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد.

 

وی، با اشاره به توجه دین مبین اسلام و قرآن کریم به کتاب و کتاب‌خوانی، یادآور شد: اهمیت کتاب‌خوانی در اسلام به‌قدری است که معجزه پیامبر اکرم (ص) از نوع کتاب است و در این کتاب مقدس هم اولین آیاتی که بر پیامبر (ص) نازل‌شده با امر به خواندن و الفاظ کتاب، قلم و علم توأم شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، ابراز کرد: تجلیل از مؤلفان و نویسندگان کتاب در استان، برپایی نمایشگاه‌های کتاب در طول سال و ایام مختلف و همچنین نمایشگاه بزرگ کتاب با حضور ناشران کشوری، نشست‌های نقد و بررسی کتاب، حمایت از نویسندگان و مؤلفان و اهدای کتاب به کتابخانه‌ها و حمایت از فعالیت‌های کتابخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ازجمله فعالیت‌های این اداره کل در راستای توسعه فرهنگ مطالعه است.

 

خودآموز، بابیان اینکه در ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی در راستای توسعه فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: نشست‌های علمی قرآنی با موضوع‌های مختلف علمی، فرهنگی و دینی ازجمله فعالیت‌های این اداره کل در قالب برنامه جشن رمضان سال جاری است.

 

گفتنی است در این مراسم از 10 نفر از فعالان کتاب و کتاب‌خوانی این روستا و از اعضای کانون فرهنگی و هنری با حضور عمران خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مسئولان فرهنگی شهرستان تجلیل شد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۷ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۳۴۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۳۱۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۹۷۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -