معرفی کتابخانه مسجد امام حسن مجتبی (علیه السلام)

کتابخانه مسجد امام حسن مجتبی (علیه السلام) از سال 1364 در فضایی محدود و در طبقه دوم شبستان مسجد با 800 جلد کتاب بدون سالن مطالعه و فقط جهت امانت دادن کتاب شروع به کار کرد . از سال 1377 با پیگیری طولانی مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ زین العابدین راغبی مکانی در فاصله نزدیک مسجد خریداری و اقدام به ساخت آن نمودند .  
کتابخانه مسجد امام حسن مجتبی (علیه السلام) از سال 1364 در فضایی محدود و در طبقه دوم شبستان مسجد با 800 جلد کتاب بدون سالن مطالعه و فقط جهت امانت دادن کتاب شروع به کار کرد . از سال 1377 با پیگیری طولانی مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ زین العابدین راغبی مکانی در فاصله نزدیک مسجد خریداری و اقدام به ساخت آن نمودند؛ ساختمان جدید مسجد در سال 1380 با فضایی به مساحت 260 متر مریع با 2000 جلد کتاب افتتاح گردید . تجهیز این کتابخانه که  با پیگیری های فراوان و مدیریت  حاج محسن راغبی مسئول هیئت امناء و مدیر کانون فرهنگی وهنری شهید نجفی توسط  کانون فرهنگی و هنری مساجد ، اداره ارشاد استان تهران و از درآمدهای خود مسجد تا سال 1384 انجام شد ؛پس از در گذشت امام جماعت مسجد حضرت آیت الله حاج شیخ زین العابدین راغبی ؛ حجت الاسلام حاج آقای تفکری نیز زحمات زیادی برای حفظ این مجموعه در کنار مسجد کشیدند.
کتابهای موجود اهدایی از کانون فرهنگی هنری مساجد ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ، مرکز رسیدگی به امور مساجد و اهدایی های مردمی بوده است و بیش از 2000 جلد از کتب نیز وقف شده از کتابخانه شخصی مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ زین العابدین راغبی بوده که طبق وصیت ایشان به مسجد منتقل گردید .
در حال حاضر بیش از 7500 جلد کتاب در کتابخانه موجود است . تعداد افراد عضو نزدیک 500 نفر می باشد که بیش از 200 نفر از آنها عضو ثابت هستند  و ظرفیت سالن مطالعه 45 نفر می باشد .
کتابخانه در بخش کتب مرجع  دارای کتب با ارزشی نظیر تفاسیر المیزان - نمونه - صافی - مجمع البیان - جوان - نور - نسیم حیات - بحار الانوار - اصول کافی - سری کامل کتب ناسخ التواریخ و فرهنگ لغتها ( انگلیسی ، فارسی و عربی) می باشد .
در بخش کتب اخلاقی - روایی و احادیث و عرفا و علما نیز کتب غنی و با ارزشی وجود دارد .
منابع مهم دیگر شامل کتب فرهنگی ، اجتماعی ، روانشناسی ، سیاسی ، خانواده ، ادبیات ، آموزشی و کمک های درسی در مقاطع دیستان ، راهنمایی ، دبیرستان  و کتی داتشکاهی از دیگر کتب موجود است .
در این کتابخانه اعضاء می توانند  با مراجعه به نرم افزار کاووش اقدام به جستجو کتاب مورد نظر کنند و یا به سهولت در مخزن تردد نموده و کتب مورد  دلخواه را انتخاب و بردارند .
یکی از مزیت های این مجموعه  سکوت  حاکم در سالن مطالعه و استقبال چشمگیر دانش اموزان و دانشجویان خصوصاً در ایام امتحانات  می باشد .
 نرم افزار
در بخش نرم افزار کتابخانه نیز نرم افزار هایی شامل  آموزش درسی، تفاسیر ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی ، روانشناسی و .... موجود می باشد .
 
 در پایان لازم به ذکر است که ساعت کاری کتابخانه هر روز به جز ایام تعطیل از ساعت 8 صبح تا ساعت 18 می باشد  علاقه مندان نیز می توانند  در ایام امتحانات از ساعت 8 صبح تا ساعت 20 مراجعه کنند .هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۳۹۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -