توسعه فرهنگی در روستاها برنامه مهم کانون های مساجد/ ۴۵ کتابخانه روستایی گلستان تجهیز می شوند

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان توجه به توسعه فرهنگی در روستاها را از برنامه های مهم دبیرخانه دانست و گفت: ۴۵ کتابخانه روستایی استان تجهیز می شوند.

مهدی بیکی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در گرگان گفت: توسعه روستاها باید در بخش های مهم اقتصادی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد تا توازن اقتصادی و فرهنگی در کشور صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه مهاجرت از روستاها به شهرها یکی از آسیب های اجتماعی است که هم روستاها را مورد تهدید قرار می دهد و هم شهرها را دچار آسیب می کند، افزود: یکی از مهمترین علل آن عدم توجه و حمایت از اقتصاد روستایی، نبود امکانات رفاهی و خدماتی در روستاها و عدم برنامه های فرهنگی و هنری در روستاها است.

بیکی با اشاره به اینکه توجه به بخش فرهنگی و هنری روستاها می تواند خطرات مهاجرت را کم کند، تصریح کرد: دبیرخانه کانون های مساجد نیز یکی از برنامه های مهمی که در دستور کار همیشگی خود دارد توجه به توسعه فرهنگی در روستاهاست که کتابخانه ها نیز جزء یکی از مهمترین ارکان توسعه فرهنگی است.

وی با بیان اینکه توزیع کتاب و تجهیزات کتابخانه ای یکی از مهمترین بسترهای مناسب ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاهاست، اظهارداشت: دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان بنا دارد حدود 45 کتابخانه روستایی را تجهیز کند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۴ کتابدار از ۷۳۰۷ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۰۸۳۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۲ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۶۹ کتابخانه شهری و ۲۸۳۸ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۹۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۰۹۶۹۶ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۸ کتابخانه شهری و ۳۱۱۹ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -