توسعه فرهنگی در روستاها برنامه مهم کانون های مساجد/ ۴۵ کتابخانه روستایی گلستان تجهیز می شوند

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان توجه به توسعه فرهنگی در روستاها را از برنامه های مهم دبیرخانه دانست و گفت: ۴۵ کتابخانه روستایی استان تجهیز می شوند.

مهدی بیکی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد گلستان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در گرگان گفت: توسعه روستاها باید در بخش های مهم اقتصادی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد تا توازن اقتصادی و فرهنگی در کشور صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه مهاجرت از روستاها به شهرها یکی از آسیب های اجتماعی است که هم روستاها را مورد تهدید قرار می دهد و هم شهرها را دچار آسیب می کند، افزود: یکی از مهمترین علل آن عدم توجه و حمایت از اقتصاد روستایی، نبود امکانات رفاهی و خدماتی در روستاها و عدم برنامه های فرهنگی و هنری در روستاها است.

بیکی با اشاره به اینکه توجه به بخش فرهنگی و هنری روستاها می تواند خطرات مهاجرت را کم کند، تصریح کرد: دبیرخانه کانون های مساجد نیز یکی از برنامه های مهمی که در دستور کار همیشگی خود دارد توجه به توسعه فرهنگی در روستاهاست که کتابخانه ها نیز جزء یکی از مهمترین ارکان توسعه فرهنگی است.

وی با بیان اینکه توزیع کتاب و تجهیزات کتابخانه ای یکی از مهمترین بسترهای مناسب ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاهاست، اظهارداشت: دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان بنا دارد حدود 45 کتابخانه روستایی را تجهیز کند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۲۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۸۹۸۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۶۸ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۵ کتابخانه شهری و ۲۸۴۵ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۳۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۱۵۲۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -