کتابداران نمونه کتابخانه های مساجد مازندران تجلیل شدند

۲۸۳کتابدار کتابخانه های مساجداستان مازندران در سه شیفت صبح، ظهر و عصر به علاقه مندان به کتاب، خدمات کتابخوانی ارائه می نمایند که امروز بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی ۱۴کتابدار از این تعداد بعنوان منتخب و فعال در فرمانداری نور معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از ساری، حجت الاسلام محمودعلیخانی، سرپرست ستادهماهنگی و نظارت برکانون های فرهنگی و هنری مساجد مازندران امروز(5آذر) در همایش تجلیل از کتابداران نمونه کتابخانه های مساجد استان در فرمانداری نور با ابراز نگرانی از اینکه متاسفانه مساجد در سال های اخیر کارکردخود را از دست داده، اظهار داشت: مسجد که امام راحل فرمودند سنگر است و نباید خالی شود و هرجا سنگر خالی شد باید بترسیم، از قشر نوجوان و جوان خالی شده است.

 وی برلزوم تغییر نگرش و رفتار هیئت امنا برخی مساجد تاکید کرد و افزود: آدم هایی که درون مسجد کار می کنند باید بدانند اگر یک نفر به خاطر رفتار و منش آنها از مسجد دور شود باید در پیشگاه خداوند متعال جوابگو باشند.

 حجت الاسلام علیخانی با تاکید براینکه باید دغدغه داشته باشیم این سنگر«مسجد» پر شود، گفت: زمان پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) مسجد کارکردهای متفاوت داشته علاوه بر عبادت خاص، عبادت عام نیزدر این پایگاه های دینی انجام می شد.

 وی اظهار کرد: یکی از مهمترین کارکردهای مسجد این که مسجد باید محل افزایش علم، آگاهی  و اطلاعات دینی باشد.

 حجت الاسلام علیخانی ادامه داد: تاسیس کتابخانه ها در جوار مساجدبه خاطر افزایش علم و آگاهی افرادی که شاید به خاطر نماز انگیزه حضور در مسجد را ندارند، دردستور کار است چراکه ممکن برای مطالعه به مسجد بیایند.

 وی با بیان اینکه مطالعه خود یک نوع عبادت است، گفت:عده ای مدافع حرم و حریم هستند و کتابداران نیز مدافع اعتقادات مردم هستند.

 حجت الاسلام علیخانی حرم الهی(دل و قلب) نسل جوان توسط شبکه های مجازی در معرض تهدید دشمنان قرار دارد و باید با کتاب و اندیشه از این حرم دفاع کنیم.

 وی با بیان اینکه 283کتابدار خواهر و برادر در سه شیفت صبح، ظهر و عصر به علاقه مندان به کتاب، خدمات کتابخوانی ارائه می نمایند، افزود: 14کتابدار منتخب و فعال کانون های مساجد استان بمناسبت هفته کتاب و کتابخوانی امروز تجلیل می شوند.

 حجت الاسلام علیخانی به فعالیت 298کتابخانه مخزن دار و 173کتابخانه باز در کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اشاره کرد و خاطرنشان شد: نباید از نقش کتابخانه های مساجد برای افزایش سرانه مطالعه کشور، اندکی غفلت کرد.

 وی یادآورشد: تلاش شده بمناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و چهل سالگی انقلاب اسلامی یکهزار و 373عنوان کتاب به تعدادهشت هزار جلد به کانون های مساجد دیار علویان اهدا شود.

 وی با بیان اینکه جنگ فرهنگی تصور برخی بر این بود که ما شکست خوردیم ولی به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) امثال شهید حججی‌ها ثابت کردند دشمن شکست خورده، ادامه داد: در چهلمین سالگرد انقلاب باید دستاوردهای انقلاب و نظام برای نسل جوان بازگو شود.

 حجت الاسلام علیخانی اظهار کرد: تفکر دینی و انقلابی ایران اسلامی از جغرافیای این مرز و بوم عبور کرده و امروز حشدالشعبی عراق، حزب الله لبنان، انصارالله یمن، فاطمیون افغانستان و... محصول همین تفکر است.

 به گزارش شبستان، در این مراسم همچنین از خانواده محترم مرحوم حسینی به پاس زحمات  چند ساله ایشان درمساجد نور  تجلیل به عمل آمد


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۲۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۸۹۸۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۶۸ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۵ کتابخانه شهری و ۲۸۴۵ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۳۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۱۵۲۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -