حجت الاسلام ارزانی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما: ایجاد شبکه کتابخانه‌های مساجد کشور؛ موثر در اعتلای کتابخوانی

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گفت: ایجاد شبکه‌های کتابخانه‌های مساجد کشور در ارتقا و اعتلای کتابخوانی مراجعان به ویژه نمازگزاران موثر خواهد بود.
حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با تاکید بر اینکه تجهیز و ارتقای کتابخانه‌های مساجد عزم ملی و مشارکت همگانی را می‌طلبد، گفت: از میان ۷۰ تا ۸۰ هزار مسجد کشور حدود ۱۴ هزار مسجد کتابخانه دارند که البته کتابخانه‌های مجهز آن کمتر از هزار کتابخانه است و برای ارتقای کتابخانه نیازمند یاری همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها هستیم.

وی مهمترین دغدغه این کتابخانه‌ها را فقدان درآمدزایی آن‌ها دانست و افزود: از این رو کتابداران این مساجد هم رایگان خدمات ارایه می‌دهند و در سال‌های گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توانست تعداد کمی از آنان را بیمه کند و ما در صددیم که حداقل همه این کتابداران را بیمه کنیم.

حجت الاسلام ارزانی گفت: شبکه کتابخانه‌های مسجد اگر ایجاد شود طرح‌ها و ایده‌های نو در این سامانه مطرح می‌شود و کتابداران می‌توانند از آن بهره برند و امیدواریم با حمایت نهاد کتابخانه‌های کشور و بسته‌های حمایتی که تلاش می‌کنیم برای کتابخانه‌ها ایجاد کنیم مشکلات آن‌ها رفع شود.

وی طرح هدیه و وقف کتاب را از طرح‌های موفق دانست و افزود: اما برای نوسازی کتابخانه‌ها تا استاندارد‌ها بسیار فاصله داریم.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۲۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۸۹۸۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۶۸ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۵ کتابخانه شهری و ۲۸۴۵ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۳۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۱۵۲۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -