برگزاری نشست آموزشی کتابداری ویژه کتابداران کانون های مساجد

نشست آموزشی کتابداری ویژه کتابداران کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهری و روستایی خراسان شمالی در محل سالن اجتماعات کتابخانه دهخدا بجنورد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد؛ هاشم شیرازیان، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی در ابتدای این نشست به اهمیت موضوع ترویج فرهنگ مطالعه و انس با کتاب اشاره کرد و در این باره ضمن بیان گزیده ای  از بیانات  رهبر معظم  انقلاب  گفت:  باید تلاش  کنیم تا افراد  بیشتری  به سمت  کتاب و کتابخانه ها تشویق شوند.

 وی همچنین به فعالیت های ارزشمند صورت گرفته در حوزه کتابخانه کانون های مساجد خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: استان خراسان شمالی  توانسته با تلاش  فعالان کانون ها در چند دوره متوالی جزء برگزیدگان جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب قرار گیرد و از چند روستا در این جشنواره  تقدیر شود.

 شیرازیان همچنین  اعلام کرد: در سال  گذشته یکی از برگزیدگان جشنواره ملی تقدیر از مروجان برتر  کتابخوانی، کتابدار کانون روستای اسفیدان بود و در سال جاری نیز پنج تن از  فعالان کانون های استان  به مرحله  نهایی راه یافتند.

 وی در بخشی دیگر آماری  از حوزه کتاب و کتابخوانی  کانون های مساجد استان ارائه کرد و افزود: 173 باب  کتابخانه مخزن دار، 120 باب کتابخانه باز  با فعالیت 116 کتابدار  در مساجد  استان فعالیت دارند.

 وی با معرفی طرح شنبه های کتابخوانی در مساجد، به کتابداران حاضر توصیه کرد: این طرح را با اجرای سیر مطالعاتی و معرفی کتاب های ارزنده برای نمازگزاران نه تنها شنبه  بلکه در روزهای دیگر هفته نیز تداوم دهید.

محسن امیری، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بجنورد هم در این کارگاه آموزشی با بیان اینکه عظمت هر جامعه و ملتی را از کتابخانه های آن می توان به دست آورد، توسعه فکری و فرهنگی کتابداران را در این باره مهم و اساسی خواند.

 وی که به عنوان یکی از اساتید نشست آموزشی مذکور سخن می گفت، با اشاره به  گسترش فضای مجازی و گرایش عموم به نرم افزارها و اپلیکیشن ها از کتابداران خواست تا در فراگرفتن مهارت های کتابداری و جذب مخاطب به فرهنگ مطالعه و کتابخانه ها فرصت ها و آسیب های بهره مندی از فضای مجازی را بشناسند و به عنوان مهارت های کتابداری فرا گیرند.

 احسان سیدی زاده، از اساتید دانشگاه و یکی از برگزیدگان جشنواره ملی تقدیر از مروجان کتاب و کتابخوانی در سال جاری نیز به عنوان دیگر  مدرس این نشست آموزشی، مهارت ها و راهکارهای جذب افراد و مخاطبان به کتاب و انس با مطالعه را برای کتابداران تشریح کرد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۲۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۸۹۸۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۶۸ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۵ کتابخانه شهری و ۲۸۴۵ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۲۳۶ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۱۵۲۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -