طرح آموزش کتابداران کانون‌های مساجد همدان و بهار برگزار شد

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد استان همدان اظهار کرد: طرح آموزش کتابداران کتابخانه‌های کانون‌های مساجد شهر‌های همدان و بهار برگزار شد.
حمیدرضا ناهیدی‌فر، سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد استان همدان در گفت‌و‌گو با ایکنا از همدان، اظهار کرد: طرح آموزش کتابداران کتابخانه‌های کانون‌های مساجد شهر‌های همدان و بهار برگزار شد.
سرپرست دبیرخانه کانون‌های مساجد استان با بیان اینکه این اولین دوره طرح در سال ۹۷ است، افزود: در این طرح ۵۰ تن از کتابداران کتابخانه‌های کانون‌های مساجد همدان و بهار در کانون امام صادق(ع) مریانج به‌عنوان یکی از کتابخانه‌های درجه ۱ استان با دارا بودن تمام استاندارد‌ها برگزار شد.
ناهیدی‌فر با بیان اینکه در صورت تأمین بودجه این طرح در سایر شهرستان‌های استان نیز اجرایی خواهد شد، اضافه کرد: طرح آموزش کتابداران در دو بخش تئوری و نرم‌افزاری توسط ۲ تن از کارشناسان مجرب برای کتابداران آموزش داده شد.
وی هدف از برگزاری این طرح را آشنایی با ویژگی‌ها و توانمندی‌های کتابداران، ضرورت آموزش کتابداران و مروجان کتابخوانی، همچنین آشنایی با روش‌های مختلف ترویج کتابخوانی برای نوجوانان عنوان کرد.
ناهیدی فر ادامه داد: ارتقای سطح آگاهی کتابداران مساجد و آشنایی آنان با شیوه‌های نوین کتابداری و آموزش نرم‌افزار کتابداری «مهر مسجد» از دیگر اهداف برگزاری این طرح بود.
وی اشاره‌ای به کتابخانه کانون‌های مساجد استان داشت و گفت: ٢٩٣ کتابخانه مخزن‌دار و ١٩١ کتابخانه باز در مساجد استان همدان فعال است که در این میان، ۸ کتابخانه درجه یک، ۹ کتابخانه درجه ۲، ۲۸ کتابخانه درجه ۳ و ۵۲ کتابخانه درجه ۴ است.
سرپرست دبیرخانه کانون‌های مساجد استان با بیان اینکه ۵۹۱ کانون در سطح استان فعال است، ابراز کرد: از این تعداد، ۵۳۰ کانون در سامانه بچه‌های مسجد یا سجا ثبت نام کرده‌اند.

هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۵۹۹ کتابدار از ۷۳۱۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۸۹۴۱۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۷ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۵۵ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۷۱ کتابخانه شهری و ۲۸۳۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۴۴۳۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۰۹۶۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۹ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۹ کتابخانه شهری و ۳۱۲۰ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۴۷۸۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -