هفتمین نشست « کاروان دانایی» در کتابخانه علامه جعفری یزد برگزار شد

هفتمین نشست « کاروان دانایی» با حضور اعضای کانون های مساجد یزد در کتابخانه علامه جعفری یزد برگزار شد
فتمین نشست « کاروان دانایی» با حضور حجت الاسلام مصطفی گرجی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد یزد، محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان یزد و تعدادی از جوانان کانون های مساجد منطقه حسن آباد یزد در محل کتابخانه علامه جعفری یزد برگزار شد.

حجت الاسلام گرجی در این نشست گفت: علم و دانایی دو راه موفقیت در جامعه است زیرا از این طریق می توان با آگاهی، در زمینه پیشرفت جامعه گام برداشت.

وی افزود: آدم ها در محیط سالم می توانند رشد کنند لذا هر چه آدم داناتر باشد بهتر میتواند محیط و اطراف خود را فعال تر کند.

مسئول دبیرخانه کانون های مساجد یزد با اشاره به اهداف برگزاری کاروان دانایی خاطرنشان کرد: ما در راستای داناتر کردن بچه های مسجد، بهانه ای را ایجاد کردیم تا بتوانند هر ماه یک کاروان در کتابخانه های استان حضور پیدا کنند و انگیزه ای برای عاشق تر کردن کتاب اتفاق بیافتد.

حجت الاسلام گرجی بیان کرد: امروز هر چه اطلاعات ما بیشتر شود، راحت تر می توانیم مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: بهانه دیگر ما نیز ارتباط بیشتر با کتابخانه ها است تا جوانان و نوجوانان بتوانند با حضور در کتابخانه ها، ارتباط بهتری با کتاب پیدا کنند.

محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان یزد در این نشست گفت: کاروان دانایی یکی از برنامه های مشترک به دبیرخانه کانون های مساجد یزد است که سعی شده تا جامعه را با کتاب و کتابخوانی آشناتر کند.

وی افزود: در این راستا ما در مناطق مختلف استان سعی کرده ایم تا این طرح را برگزار کنیم و اعضای کانون های مساجد هر منطقه نیز با حضور در این کتابخانه ها با فعالیت های آنها آشنا می شوند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان یزد گفت: در زمینه عضویت نیز هر نفر از اعضای کانون های مساجد می توانند با تهیه کارت های سراسری در تمامی کتابخانه ها عضو شوند و در سراسر کشور نیز کتاب تهیه و استفاده کنند.

حجت الاسلام مظفر سالاری، نویسنده برتر کشوری با اشاره به شخصیت آیت اللع علامه جعفری گفت:‌ استاد محمدتقى جعفرى به سال 1302 خورشيدى در يكى از خانواده هاى متديّن شهر تبريز چشم به جهان گشود و كودكىِ خويش را در پناه پدرى راستگو و مادرى سيّده و پاكدامن آغاز كرد.

محمدتقى با ورود به مدارس جديد و تعليماتى كه در تبريز آن زمان، تازه داير شده بود، راه خود را براى صعود به قله هاى تفكر گشود. او چون خواندن و نوشتن را پيش از آغاز دبستان، از مادر خويش فرا گرفته بود، به صلاحديد مدير مدرسه ـ جواد اقتصادخواه ـ درس و تحصيل را از كلاس چهارم ابتدايى آغاز كرد. پس از پايان دروس ابتدايى، محمدتقى وارد حوزه علميه طالبيّه شد، سپس راه تهران و قم را در پيش گرفت.

وى افزود: استاد علامه جعفری در تهران و قم از محضر فقها و حكمايى چون ميرزا مهدى آشتيانى، شيخ محمدرضا تنكابنى و عارف داناسرشت ميرزا محمدتقى زرگر تبريزى بهره هايى شايان گرفت.

این نویسنده کشوری بیان کرد: به دنبال آن، به سبب بيمارى و رحلت مادر، به تبريز برگشت و در درس آيت الله شهيدى حضور يافت و اندكى بعد با اصرار شديد و اكيد آن جناب مواجه شد كه مصرّانه از او می خواست راه نجف را در پيش گرفته و هر چه زودتر به كانون علمىِ حوزه علميه نجف بپيوندد.

حجت الاسلام سالاری ادامه داد: تا حال حاضر بیش از هشتاد اثر از آثار استاد به طبع رسیده است و چاپ بعضی از آنان همچون شرح مثنوی در 15 جلد مکرر را تجدید گردیده است. ضمناً تحت نظارت ایشان و طی 12 سال کاملترین کشف الابیات مثنوی مولوی در 4 جلد رحلی تحت عنوان «از دریا به دریا» منتشر شده است.

وی ادامه داد: از آثار برجسته ایشان شرح و تفسیر بر نهج البلاغه می باشد که 27 جلد آن به زبان فارسی چاپ و منتشر شده است. دیگر اثر نفیس استاد جعفری، در زمینه بررسی و مقایسه افکار مولانا با فلسفه ها و جهان بینی های شرق و غرب می باشد که تحت عنوان مولوی و جهان بینی ها چاپ شده است.

این نویسنده کشوری گفت: در زمینه حقوق بشر و مقایسه آن با حقوق بشر در اسلام، کتاب مفصل و مشروحی به قلم ایشان منتشر شده که نظریات جدید آن در کنفرانس اسلامی طرح ومورد استفاده قرار گرفته است. کتاب مزبور به زبان انگلیسی نیز ترجمه و چاپ شده است و به زبان ژاپنی توسط یکی از اساتید دانشگاه ناکویا در دست ترجمه است.

حجت الاسلام سالاری بیان کرد: بیش از 60 کتاب و مقاله دیگر استاد علامه جعفری هنوز منتشر نشده و در آینده به طبع خواهند رسید. که به این ترتیب مجموعه آثار منتشر نشده ایشان متجاوز از 150 عنوان می گردد. کتاب های ایشان در زمینه های: فقه، علوم سیاسی، روان شناسی، علوم تربیتی، معارف اسلامی، نظریه زیبایی و هنر در اسلام مباحث فلسفی و کلامی، مشحون از آرا و نظریات ابتکاری و بدیع است.

وی افزود:‌ تاکنون ده ها نویسنده، استاد و محقق و متفکر از سراسر جهان با ایشان مذاکرات علمی داشته اند که بیش از 50 فقره از این مذاکرات در 2 جلد کتاب تحت عنوان «تکاپوی اندیشه ها» منتشر شده است.

در ادامه این مراسم نیز بمانی نویسنده و کارگردان یزد با اشاره به خاطرات خود در دوره مدارس خود گفت: معلم ما یکی از مشوقان اصلی در زمینه نویسندگی من بود زیرا بیان می کرد برای بالا بردن فهم خود باید به صورت روزانه خاطرات خود را بنویسد و همچنین هر روز حتی چند خط نیز بخوانید.

وی گفت: اگرچه امروز هر مطلبی در موبایل و اینترنت است اما با کتاب میتوانیم همانند ظرفی باشیم که ارتباط زنده با آن داریم و همزاد پنداری کنیم و هیچ وقت کتاب را نباید کنار بگذاریم.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -