سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد همدان مطرح كرد : اعطای 600 میلیون ریال تجهيزات به کتابخانه‌های کانون مساجد

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان از برگزاری رویداد بزرگ «فعالان مساجد» در دهه فجر امسال خبر داد.
حمیدرضا ناهیدی‌فر ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خصوص تشریح برنامه‌های شاخص کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان اظهار کرد: امسال برنامه‌های چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران با 6 عنوان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال چهلمین فجر پیروزی انقلاب با دهه فاطمیه همزمان شده است افزود: امسال باید در برنامه‌های گرامیداشت فجر انقلاب در حفظ فجر فاطمی دقت لازم انجام شود.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان در خصوص اهداف برنامه‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در کانون‌های مساجد استان گفت: ایجاد شور و نشاط انقلابی در مردم برابر ناکامی عوامل ضد انقلاب، موج‌آفرینی در برنامه‌ها، تبیین دستاوردهای نظام در حوزه قرآن، حفظ فرهنگ و ارزش‌های اسلامی و توجه ویژه به نشر برنامه‌ها از جمله اهداف برنامه‌های امسال است.

وی با تاکید بر اهمیت برنامه‌های قرآنی در دهه فجر امسال ادامه داد: نخستین برنامه رویداد بزرگ فعالان مساجد است که این برنامه به عنوان نخستین کار در سطح کشور در دهه فجر برگزار می‌شود.

ناهیدی‌فر در خصوص عناوین این طرح خاطرنشان کرد: پویش حفظ سوره مبارکه فجر، برگزاری مسابقات قرآنی در دهه فجر، محفل انس با قرآن با محوریت سوره فجر و... از جمله عنوان‌های این طرح است.

وی با اشاره به اینکه در رویداد بزرگ فعالان مساجد هدایایی برای 40 مسجد برگزیده این طرح پیش‌بینی شده است یادآور شد: عموم مردم می‌توانند تا پایان 20 بهمن‌ماه از طریق سامانه پویش مردمی 6600000237 در این طرح شرکت کنند.

برگزاری سیزدهمین دوره مسابقه قرآنی مدهامتان

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان در زمینه برگزاری سیزدهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان که قرار است در دو رده سنی 7 تا 16 سال و 16 تا 30 سال در برش استانی و شهرستانی برگزار شود تصریح کرد: این مسابقات در رشته‌های ترتیل، حفظ جزء 30 قرآن مجید، اذان، قرائت ترتیلی، اذکار نماز و بخش‌های هنری نمایشگاه قرآنی برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون یک‌هزار و 106 نفر از استان همدان برای این مسابقات قرآنی ثبت‌نام کرده‌اند.

ناهیدی‌فر افزود: این مسابقات در مرحله شهرستانی در شهرستان‌های رزن و اسدآباد برگزار شده و در شهرستان‌های نهاوند، تویسرکان و همدان نیز قرار است برگزار شود.

وی افزود: مرحله استانی مسابقه قرآنی مدهامتان در نیمه نخست اسفندماه و در مرحله کشوری نفرات برتر در اردیبهشت ماه سال آینده انتخاب می‌شوند.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان در خصوص دیگر برنامه‌های کانون مساجد در دهه فجر امسال گفت: محوری‌ترین برنامه امسال اجرای طرح سرود سراسری 40 هزار نفری به نام سرود انقلاب است.

وی ادامه داد: در این برنامه سهمیه استان همدان یک هزار نفر است که به صورت متمرکز نیمی از این سهمیه 500 نفر از فعالان حوزه سرود در کانون‌های فرهنگی هنری به صورت هماهنگ و نظام‌مند ثبت‌نام کرده‌اند.

ناهیدی‌فر اظهار کرد: 500 نفر از اعضای گروه سرود به صورت متمرکز در نماز جمعه استان در تاریخ 12 بهمن‌ماه همزمان با سالروز ورود تاریخی امام خمینی(ره) در مصلای نماز جمعه حسینیه امام(ره) اجرای زنده دارند.

وی در خصوص دیگر برنامه‌های کانون مساجد در دهه فجر امسال بیان کرد: نشست انقلاب به روایت هنر به منظور وفاق بیشتر در بین هنرمندان انقلابی دیروز، امروز و فردا در دفتر نمایندگی ولی فقیه در روز 17 بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد همدان با اشاره به برگزاری یک برنامه سراسری با عنوان هر مسجد یک خبرنگار نیز یادآور شد: این طرح از نیمه دوم دی‌ماه به همه کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد ابلاغ شده که تاکنون 50 نفر در این دوره ثبت‌ نام کرده‌اند.

وی بیان کرد: طرح «هر مسجد، یک خبرنگار» در گروه سنی 18 تا 27 سال در 27 دی‌ماه سال جاری در قالب یک برنامه آموزشی فشرده یک روزه برای آشنایی با بحث خبر و خبرنویسی برگزار شده است.

اهدای 3 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های مساجد

ناهیدی‌فر گفت: برنامه دیگر اهدای تجهیزات کتابخانه‌ای به ارزش بالغ بر 600 میلیون ریال به کتابخانه‌های کانون مساجد است که دامنه آن گسترده و استانی است.

وی با بیان اینکه 290 کتابخانه مخزن‌دار نیز در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد فعالند اضافه کرد: در دهه فجر امسال اهدای 3 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌ها به ارزش 450 میلیون ریال انجام می‌شود.

سرپرست دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان با اشاره به اینکه برنامه چهلچراغ پیروزی انقلاب اسلامی با هدف هماهنگی و شبکه‌سازی کانون‌های فرهنگی هنری در دهه فجر پیش‌بینی شده است، ادامه داد: این برنامه به منظور بهره از فضای مجازی برای نشر برنامه‌هاست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 590 کانون فرهنگی هنری در سطح استان فعالند که 540 کانون در سایت و سامانه سراسری بچه‌های مسجد ثبت‌نام کرده‌اند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۳۱ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۰۰۸۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۷۷ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۸۳ کتابخانه شهری و ۲۸۴۸ کتابخانه روستایی است و ۷۳۵۱۳۲ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۲۹۵۵ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -