طرح شنبه های کتاب در مساجد کرمانشاه اجرا می شود

حجت الاسلام کلات پور، گفت: طرح شنبه های کتاب به منظور افزایش سرانه مطالعه کتاب و تقویت فعالیت های مردمی و خودجوش کتابداران در مساجد برگزار می شود.

«حجت الاسلام افشین کلات پور» با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، به خبرنگار خبرگزاری شبستان گفت: کتاب یکی از مهمترین ابزار انتقال فرهنگ به شما می رود.

 سرپرست دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه، افزود: ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز با تأکید بر این اصل، در طول سال و به صورت ویژه در هفته کتاب برنامه مرتبط با این حوزه را با بهره گیری از ظرفیت کتابخانه های مساجد در سراسر کشور برگزار می کند.

 وی اظهار کرد: «طرح شنبه های کتاب در مساجد» یکی از برنامه های مورد تأکید ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد است که با رویکرد ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، رونق بخشیدن به کتابخانه های مساجد و احیای نقش این کتابخانه ها در راستای اعتلای فرهنگ عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

 حجت الاسلام کلات پور، ابراز کرد: این طرح با شعار «هیچ چیز جای کتاب را نمی گیرد»؛ افزایش سرانه مطالعه و تقویت فعالیت های مردمی و خودجوش کتابداران را به عنوان اهداف عملیاتی خود مدنظر دارد.

 وی گستره اجرای این طرح را کتابخانه های درجه یک مساجد سراسر کشور برشمرد و عنوان کرد: کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه، 7 کتابخانه درجه یک را به عنوان مجری طرح شنبه های کتاب در مساجد خواهند داشت.

 سرپرست دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه، با بیان اینکه کلیه مراحل این طرح زیرنظر امام جماعت و یا مربی مسجد انجام می شود، اعلام کرد: شیوه اجرای این طرح در مراحل سه گانه انتخاب کتاب، معرفی کتاب و انس با کتاب طرح ریزی شده است.

 وی با بیان اینکه انتخاب کتاب با مشورت امام جماعت مسجد و متناسب با نیازها و اولویت های محله صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: طرح شنبه های کتاب در قالب حلقه های فرهیختگی در اولین روز هفته، بین دو نماز یا بعد از نماز مغرب و عشا، به معرفی کتاب پرداخته و گزیده ای از آن توسط امام جماعت، کتابدار مسجد یا یکی از اعضای کتابخانه برای عموم قرائت می شود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۳۱ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۰۰۸۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۷۷ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۸۳ کتابخانه شهری و ۲۸۴۸ کتابخانه روستایی است و ۷۳۵۱۳۲ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۲۹۵۵ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -