وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: کتابخانه می تواند محل پرورش سرمایه های اجتماعی بر مبنای کتاب باشد

صالحی با اشاره به اینکه مساجد و کتابخانه ها نهادهای پیشران تمدن سازی اسلامی است، گفت: کتابخانه ها می تواند محل رویش و پرورش سرمایه های اجتماعی بر مبنای کتاب باشد.
«سید عباس صالحی» امروز(۱۵ بهمن) در آئین افتتاح بزرگترین کتابخانه عمومی کشور ضمن تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت یادو خاطره شهدا ضمن تشکر و قدردانی از تمامی کسانی که باعث تمیل این پروژه شدند با بیان اینکه مساجد و کتابخانه ها پیشران تمدن سازی اسلامی هستند، گفت:کتابخانه با باید با این نگاه بنگریم که فقط یک گنجینه حفظ کتاب نیست بلکه نقطه جهش جامعه سازی است.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:در فضای چهل ساله بعد از انقلاب اتفاق های خوبی در حوزه کتابخانه ها شکل گرفته است به طوریکه در حوزه تعداد کتابخانه، اعضاء، کتاب و مراجعان وضعیت خوبی داریم و وقتی مقایسه می کنیم با سال ۵۷ متوجه می شویم که جریان رشد کتابخانه ها بسیار وسیع تر شده است.

 وی با تاکید بر اینکه نیاز داریم کتابخانه را به عنوان یک نهاد مولد سرمایه اجتماعی ببینیم، اظهارداشت:کتابخانه ها محل رویش و پرورش سرمایه اجتماعی جامعه بر مبنای کتاب هستند و این نگاه به این شکل در حال تعقیب شدن است.

 صالحی با اشاره به اینکه کتابخانه در آینده نباید فقط مکانی برای خواندن باشد بلکه باید محلی برای تبدیل شدن انسان به یک شهرند خوب شود، گفت:کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) که بزرگترین کتابخانه عمومی کشور است بیش از ۴۳ خدمت ارائه می کند که ۱۳ خدمت آن جدید می باشد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: باید کاری کنیم تا از طریق ارائه خدمت های متنوع جامعه ای دانش محور بر مبنای کتاب پدید آوریم و ارائه این خدمات باید به یک جامعه گفتگو محور کمک کند، باید تلاش کنیم فرصت های تعامل با بر مبنای گفتگو در کتابخانه ها فراهم کنیم.

 وی اظهارداشت: ما می توانیم در کنار یکدیگر پایه نوع دوم کتابخانه ها را جدی تر بگیریم و این احساس را پدید آوریم که کتابخانه ها می تواند برای زندگی اجتماعی بهتر باشد و امیدواریم افتتاح این کتابخانه در شهر امام رضا(ع) آغازی باشد برای افزایش نوع دوم کتابخانه ها.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۳۱ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۰۰۸۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۷۹ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۷۷ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۸۳ کتابخانه شهری و ۲۸۴۸ کتابخانه روستایی است و ۷۳۵۱۳۲ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۲۹۵۵ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۷ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۶ کتابخانه شهری و ۳۱۲۱ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۳۵۱۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -