رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد: کتابخانه های مساجد سطح بندی شوند

ارزانی گفت: سعی ما این است که کتابخانه های مساجد بر اساس استانداردهایی که کتابخانه ملی نیز آن‌ها را قبول داشته باشد سطح بندی شوند، تا بر اساس آن ما به آن ها رتبه دهیم و از این مراکز حمایت کنیم.
حجت الاسلام دکتر حبیب رضا ارزانی در مجمع عمومی روستاها و عشایر دوستدار کتاب که صبح امروز یکشنبه در محل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران برگزار شد، خطاب به حضار در این مراسم، اظهار کرد: شما کتابداران و مسئولان کتابخانه های روستایی و عشایر طلیعه داران مجموعه ها و جوامع خود هستید.

 رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، با بیان اینکه چیزی بالاتر از کتاب در حوزه تمدن سازی نیست، گفت: مسئولان کتابخانه ها و کتابداران باید در سه حوزه جایگاه خود را بشناسند که یکی از آن ها جایگاه کتاب و کتابخوانی است.

 ارزانی ادامه داد: در این زمینه می دانیم که ما سه نوع علم داریم که عبارتند از علم ذاتی، لدنی و اکتسابی که علم ذاتی مخصوص خداست و علم لدنی مربوط به اولیا الله می شود و علم اکتسابی نیز در قالب کتاب و مکتب ها مطرح شده است.

 وی اظهار کرد: در گذشته اگر در محلی مسجد جامعی وجود داشت حتما کتابخانه ای هم داشته است.

 وی با بیان اینکه اولین سوره ای که به پیامبر گرامی اسلام (ص) نازل شد بر کتابت و نوشتار تاکید می کند، ادامه داد: این خود نکته مهمی است که خداوند متعال معجزه پیامبر مکرم اسلام (ص) را در قالب کتاب معرفی می کند.

 رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، اظهار کرد: در دنیا میان خواسته ها و احتیاجات مردم و کتابخانه ها ارتباط وجود دارد و این موضوعی است که ما با وجود آنکه در دهه 50 و 60 در همین راستا حرکت کردیم اما هم اکنون در این زمینه مشکل داریم و باید سعی کنیم دوباره نیز نیازهای مردم را به وسیله مساجد و به ویژه کتابخانه های آن ها تامین کنیم.

 ارزانی اظهار کرد: ما تعداد کتابخانه های بسیاری در شهرها، روستاها و مناطق عشایرنشین داریم اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم مهارت کتابداران‌مان در ارایه خدمات گوناگون و آشنایی آنان با فنون امروزی این حوزه است.

 وی اظهار کرد: با هماهنگی هایی که به انجام رسیده اند قرار شده است که ان‌شاءالله تا پایان سال آینده مسئولان کتابخانه های مساجد خود با مراجعه به سامانه ای که به آنان معرفی می کنیم، کتاب های مورد نیاز خود را انتخاب کنند و پس از آن ما تنها آن کتاب ها را برای آنان ارسال کنیم.

 رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در ادامه به طرح شنبه های با کتاب که هم اکنون در 200 مسجد برگزار می شود و ارسال کاروان کتاب به مبلغ پنج میلیارد تومان کتاب که بخش دیگری از آن نیز در اسفندماه جاری ارسال خواهد شد، اشاره کرد.

 ارزانی اظهار کرد: بیمه کتابداران دغدغه اصلی ما و کتاب و کتابداران از ارکان اصلی  مجموعه ما هستند همچنین باید بدانیم که کتابخانه ها از مزیت های مجموعه فعالیت های ما هستند و با وجود مشکلات اگر اعتباری داشته باشیم این حوزه را حمایت خواهیم کرد.

 وی گفت: کتابخانه های مساجد باید بر اساس استانداردهایی که کتابخانه ملی نیز آنها را قبول داشته باشد سطح بندی شوند، تا بر اساس آن ما به آن ها رتبه دهیم و حمایت کنیم.

 رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد با تاکید بر اهمیت برندسازی و رتبه بندی در حوزه کتابخانه های مساجد، اظهار کرد: خدمت در مسجد در حوزه کتاب و فرهنگ نصیب کسی نمی شود و کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند باید شکرگزار خدا باشند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۰ کتابدار از ۷۳۴۰ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۲۷۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۴ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۰ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۰ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۶۸۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۱۸۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۱ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۵ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -