« گام دوم انقلاب با بچه های مسجد» میرشکاری: اجرای طرح تلفیقی درخت و کتاب توسط اعضای کتابخانه فاطمه های جنوب کرمان

مؤسس کتابخانه فاطمه های جنوب کرمان، گفت: از آنجا که در آستانه بیست و ششمین سال تأسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور هستیم، ۳۰ نهال درخت توسط ۳۰ نفر از اعضای کتابخانه فاطمه ها غرس می شود

«فرزاد میرشکاری» مؤسس کتابخانه فاطمه های جنوب کرمان، در گفت و با خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان جنوب، گفت: کتابخانه فاطمه ها کوچکترین کتابخانه در سطح کشور، که با 3 عضو و 40 جلد کتاب در سال 1389 راه اندازی شد.

میرشکاری، یادآور شد و افزود: از آنجا که اسم هر 3 عضو این کتابخانه فاطمه بود، بنابراین اسم این مکان را، کتابخانه فاطمه ها انتخاب کردیم.

مؤسس کتابخانه فاطمه ها، ابراز داشت: با گذشت قریب به 8 سال از راه اندازی این کتابخانه، 12 هزار جلد و  بیش از 500 نفر عضو دارد.
وی، با اشاره به فرارسیدن بیست و ششمین سال روز تأسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، به اجرای طرح ویژه تلفیق « درخت و کتاب » توسط کتابخانه فاطمه ها، اشاره کرد و گفت: قصد داریم پنج شنبه ( 16 بهمن) در آستانه بیست و ششمین سال روز تأسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد و به مناسبت هفته درختکاری 30 نهال انجیر غرس کنیم.
میرشکاری، ادامه داد: هر نهال متعلق به یکی از اعضای کتابخانه است و قرار است بعد از ثمردهی، با فروش میوه های این درختان، کتاب خریداری شود.

مؤسس کتابخانه فاطمه ها، ابراز داشت: نکته جالب طرح تلفیقی « درخت و کتاب» این است که هر عضو براساس نام قهرمانان یکی  از داستان هایی که خوانده است، نامی را برای درخت خود انتخاب می کند.

وی، با بیان این مطلب که روش های کتابداری باید نوین باشد و از روش های سنتی نمی شود برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی استفاده کرد، گفت: افرادی که وارد عرصه فرهنگی ترویج کتاب و کتابخوانی می شوند باید بدانند، که این کار را باید از کودکان و نوجوانان شروع کنند ، بهترین سن برای ترویج کتاب خوانی از سنین 6 تا 9 سال است و بعد از آن کار دشوار می شود.
میرشکاری، با بیان این مطلب که در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی به تازگی طرح شنبه های با کتاب، را آغاز کرده اند، ابراز داشت: این طرح کشوری است که توسط یکی از کانون های استان اراک در قالب ایده به ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ارائه شده است و مقرر شد در سراسر کشور روزهای شنبه در هر مسجد مابین نماز مغرب و عشاء و یا بعد از اقامه این 2 نماز توسط یکی از اعضای کانون یا امام جماعت اجرا شود.

مؤسس کتابخانه فاطمه ها، در ادامه با اشاره به نحوه اجرای این طرح، اظهار کرد: از آنجا که کتابخانه فاطمه های جنوب کرمان، کتابخانه به لحاظ درجه بندی، کتابخانه درجه یکی است لذا مجری این طرح در جنوب کرمان است، و در این طرح، یک کتاب معرفی و قسمتی از آن توسط مجری طرح  خوانده می شود.

 وی، با بیان این مطلب که اجرای این طرح از یک ماه قبل توسط کتابخانه فاطمه ها، آغاز شده است، ابراز داشت: ما اجرای این طرح را با توجه به علاقمندی مردم روستای دهکهان به کتاب های دفاع مقدس و مذهبی، با کتاب « آن بیست و سه نفر» نوشته احمد یوسف زاده، یکی از نویسندگان جنوب کرمانی آغاز کردیم.

میرشکاری، با اشاره به این مطلب که هر شب بین یک تا سه صفحه از این کتاب در جمع نمازگزاران خوانده می شود، اضافه کرد: در طی اجرای این طرح، قریب یک چهارم این کتاب خوانده شده است و با توجه به این که تعداد صفحاتی که خوانده می شود کم است، مخاطبین خسته نشوند و همین امر موجب شده تا مردم جذب کتاب شوند و امیدواریم طی ماه های آتی با اجرای این طرح، اعضای کتابخانه فاطمه ها افزایش یابند.

مؤسس کتابخانه فاطمه ها، به برخی از اهداف اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: از آنجا که ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی امر مهمی در کشور است و براساس تأکیدات رهبری بر ترویج این فرهنگ، یکی از اهداف این طرح،  اختصاص بخشی از فعالیت های مسجد به ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی است.

وی، اضافه کرد: خدا را شکر، با گذشت مدت کوتاهی از اجرای این طرح، تأثیرات مثبتی داشته و امیدواریم با تداوم این طرح در سال های آینده، افراد در کنار انجام فعالیت های عبادی در مسجد، کتاب خوان شوند.

میرشکاری، ابراز داشت: یکی از مهمترین اهداف راهبردی ما برای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، استفاده از ایده های نو و پرهیز از عجله در اجرای طرح های کتاب و کتابخوانی است.

مؤسس کتابخانه فاطمه ها، اضافه کرد: این کتابخانه، یک کتابخانه خاص و شناخته شده در کل کشور است و همه ساله در ایام نوروز تعدادی از سراسر کشور برای بازدید از ایده های این کتابخانه به این جا می آیند.

وی، ابراز داشت: با توجه به نفوذ و هجمه های دشمن، کتابخوان کردن افراد جامعه کار دشواری است اما ما در کتابخانه فاطمه ها، تمام تلاش خودمون را می کنیم.

مؤسس کتابخانه فاطمه ها، با اشاره به ارائه طرح ضیافت کتاب خوانی فاطمه ها، به جشنواره دستاوردهای انقلاب اسلامی در شهرستان میناب، بیان داشت: این طرح، طرح کلانی است که با مشورت جمعی از اساتید دانشگاه و متناسب با تمامی گروه های سنی، نوشته شده است.

وی، ادامه داد: این طرح در این جشنواره دستاوردهای انقلاب اسلامی در شهر میناب، حائز رتبه شده و قرار است فردا در بخش ایده های مسجدی مورد تجلیل قرار گیرد.

میرشکاری، گفت: امیدواریم با پیش بینی های صورت گرفته، با اجرای این طرح ظرف یک سال آینده یک میلیون نفر از اعضای کانون های مساجد سراسر کشور، در این طرح عضو شوند و یک کتاب بخوانند.

وی، اظهار داشت: خواندن حتی یک کتاب در طول زندگی، تأثیرات زیادی بر زندگی افراد دارد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -