مدیر کانون های مساجد مازندارن خبر داد: حمایت ۱۰۰میلیون ریالی ازکتابخانه های مساجد منتخب پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

حجت الاسلام علیخانی گفت: کتابخانه های مساجد کانون های فرهنگی هنری مهدیه قراخیل قائمشهر و شهدای عربخیل بابلسر به جهت ارائه فعالیت های کتاب محور در روستا برگزیده پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب معرفی و مورد تجلیل قرارگرفتند.

حجت الاسلام«محمودعلیخانی» امروز(10اردیبهشت) در گفتگو با خبرنگار شبستان به فعالیت  300کتابخانه عمومی و 176کتابخانه باز در مساجد استان اشاره کرد وگفت:280کتابدار خواهر و برادر در سه شیفت به علاقه مندان خدمات کتابخانه ای ارائه می نمایند.

 وی با بیان اینکه بسیاری از این کتابخانه های طرح ها و ایده های نو برای ترویج کتابخوانی بکار می بندند، اظهار کرد: همچنین تاکنون تعدادی از این کتابخانه های مساجد استان در دوره های مختلف جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌ای که هر سال با محوریت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مجموعه‌ای از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اجرا می‌شود، موفق به کسب رتبه های برتر شدند.

 مدیرستادهماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجداستان مازندارن یادآورشد: روستاها و کتابخانه های مساجد روستایی استان برای حضور در این جشنواره مجموعه فعالیت‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی خود را برای تقویت زیرساخت‌های کتاب‌خوانی و ترویج عمومی کتاب در روستا معرفی می کنند.

 وی، میزان تناسب برنامه­های اجرا شده با نیازهای محلی، ارزش‌های دینی و ملی، مشارکت و جذب طیف گسترده مخاطبان به‌ویژه زنان و کودکان و نوجوانان در برنامه­ های کتابخوانی، میزان اثر بخشی فعالیت­های ترویجی و کتابخوانی اجرا شده در گسترش کتابخوانی، خلاقیت و نوآوری در برنامه­ های اجرا شده، قابلیت الگوبرداری، گسترش و اجرایی شدن برنامه ­های روستا در دیگر مناطق و روستاها، انسجام و پیوستگی برنامه ­ها را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

 حجت الاسلام علیخانی با بیان اینکه روستاهای از قائم شهر، نکا، ساری، بابل، بابلسر و نوشهر از میان ۱۴۰۶ روستای شرکت کننده از تمامی استان های کشور در پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران به مرحله نیمه نهایی این جشنواره راه یافتند، افزود: کتابخانه های مساجد کانون های فرهنگی هنری مهدیه قراخیل قائمشهر و شهدای عربخیل بابلسر به جهت ارائه فعالیت های کتاب محور در روستا برگزیده پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب معرفی و از سوی ستادهماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجدمازندران با اهدای جوایز نقدی «هر کتابخانه برتر5میلیون تومان» مورد تجلیل قرارگرفتند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -