از کتابخانه های مساجد، کتاب به امانت می گیرم

نشسته است یک گوشه و برگ های کتابش را ورق می زند و با لبخند می گوید تا حالا از مسجد کتاب گرفته ای؟
ساخت مساجد به عنوان محلی برای نیایش، تجمع و تعامل مسلمانان در طول تاریخ اسلام همواره مدنظر بسیاری از بزرگان دینی و حاکمان و مسئولان کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی بوده و هست.

  وجود جایگاهی برای پرداختن به مسایل اجتماعی و ارتقای ابعاد گوناگون زندگی افراد از جمله زندگی اجتماعی مسلمانان در جوامعی که این گروه در آن ها زندگی می کنند می تواند مأمنی برای افزایش سطح کیفی زندگی این افراد و حتی تمامی کسانی باشد که در این محیط ها اعم از شهرها و کشورها زندگی می کنند و در طول سالیان سال در آن ها به دنیا می آیند و می بالند و زندگی می کنند.

  ضرورت پرداختن به وجود مساجد در محیط های اجتماعی گوناگون و افزایش کارکردهای آن ها برای پاسخگویی به نیازهای انسان ها در جوامع مختلف، موضوعی است که همواره در طول تاریخ اسلام بر آن تاکید شده است و در جوامع گوناگون به شکل های مختلفی به انجام رسیده است.

 موضوعی که در سلسله نوشتارهای «مساجد و معابر» و «مسجدی ها» به آن پرداخته می شود نگاه کمی دقیق تر به مقوله ایجاد مساجد و نیاز کنشگران اجتماعی به وجود آن ها در اطراف محیط های زندگی افراد و نیز چگونگی نقش آفرینی این اماکن دینی در زندگی امروزی بشر است.

  در ادامه به یکی از موضوعات مطرح در زمینه مساجد پرداخته می شود:

 یک گل فروش دوره گرد است و می گوید که "کارش این است که هر روز از جلوی مسجد محله ما رد می شود و بعضی وقت ها هم به نمازگزارانی که به مسجد می آیند و از آن خارج می شوند گل می فروشد و هر وقت هم که خسته است چرخ دستی گل هایش را به به قول خودش جلوی قنادی کنار مسجد پارک می کند و به آقا محمود صاحب آن می سپارد که حواسش به چرخ او باشد."

  فرشید صاحبدل حرف هایش را با ما ادامه می دهد و می گوید: "در برخی از روستاها و شهرهای دیگری که تا به حال به آن ها سر زده است برخی از مساجد  وجود دارند که به راحتی می توان در طول حداقل روز و زمانی که خورشید در آسمان است از آن ها استفاده کرد اما این موضوع در شهر تهران وجود ندارد و باید ساعت ها منتظر ماند تا در یک مسجد در آن باز شود.

 البته مساجدی هستند که درهای شان در تقریبا اکثر اوقات روز باز هستند اما تعداد آن ها بسیار کم است.

 او که اهل کتاب خواندن نیز هست می گوید برخی مواقع از مسئولان مساجدی که کتابخانه دارند اجازه می گیرم و برخی از کتاب های دینی و غیردینی را برای مدتی به همراه خود دارم و در زمان هایی که مشتری ندارم یا کمتر به سراغ بساط گلم می آیند شروع به مطالعه می کنم.

 اینکه چرا گل فروش شدم دلیلش کار کشاورزی و باغداری بود که از آنجایی که مردم نگاه مثبتی به گل و گیاه دارند سعی کردم تا با تهیه گل و در مواردی پرورش آن در این زمینه و فروش گل فعالیت کنم.

 به جز من چند نفر از دوستان و همشهری هایم نیز در همین کار هستند که برخی مواقع در مساجد در طول راه همدیگر را می بینیم یا در آن ها قرار می گذاریم تا با هم صحبت کنیم.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -