کتاب‌های نفیس اسلامی در کتابخانه بزرگ مسجدالحرام

کتابخانه مسجدالحرام با وسعت هزار متر مربع یکی از مکان هایی است که کمتر توسط مسلمانان زائر خانه خدا مورد توجه قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از عرب نیوز، کتابخانه مسجدالحرام با وسعت هزار متر مربع یکی از مکان هایی است که کمتر توسط مسلمانان زائر خانه خدا مورد توجه قرار می گیرد.

 این کتابخانه طبق آخرین آمارهای ارائه شده بیش از 30 هزار کتاب نفیس اسلامی از سراسر دنیا جمع آوری کرده است.

 مقامات عربستان سعودی می گویند این کتابخانه دارای 15 بخش جداگانه است که هر کدام از بخش ها دارای کتاب هایی با موضوعات مختلف است.

  در این کتابخانه اخیراً بخش های مدرن تری مثل کتاب های صوتی و دیجیتال نیز اضافه شده است.

 نکته جالب توجه این است که زائران خانه خدا به طور رایگان می توانند از بخش های مختلف کتاب خانه بازدید کرده و از کتاب های نفیس آن به صورت الکترونیکی استفاده کنند.

 چند شرکت خارجی وظیفه دیجیتالی کردن کتاب های نفیس در این کتابخانه را انجام داده اند. در ۱۹۷۹ فضای کتابخانه به بیرون از مسجدالحرام جابجا شد و گسترش آن در دستور کار وزات حج عربستان قرار گرفت.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -