بیش از ۳۰۰ نسخه قرآن کریم در کتابخانه بیت المقدس

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی از وجود بیش از ۳۰۰ نسخه قرآن کریم در کتابخانه بیت المقدس در سرزمین های اشغالی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مصرس، صفحه رسمی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در توئیتر اعلام کرد: بیش از 300 نسخه قرآن کریم نفیس در کتابخانه بیت المقدس نگهداری می شود.

این وزارتخانه در صفحه خود به زبان عربی نوشته است که " آیا می دانید که خط مغربی استفاده شده در نسخه های قدیمی قرآن کریم در شمال آفریقا از چه خطی مشتق شده است؟"

در کتابخانه بیت المقدس قرآن ها و نسخه های خطی نفیسی وجود دارد. به طوری که می توان گفت که در این کتابخانه نسخه های خطی قدیمی متعلق به بیش از 120 سال پیش نگهداری می شود.

یک نسخه قدیمی قرآن کریم متعلق به قرن 9 میلادی به خط کوفی و یک نسخه قرآن کریم دوره مملوکی از قرن 13 میلادی و یک نسخه قرآن کریم متعلق به سال 1614 میلادی به خط «عماد الدین بن ابراهیم شیرازی» در این کتابخانه وجود دارد.

همچنین سه نسخه قرآنی متعلق به قرن های 11 و 12 میلادی از آنتالیا در ترکیه و اندلس و ایران در این کتابخانه نگهداری می شود.

در این کتابخانه علاوه بر نسخه های اسلامی، نسخه های خطی متعلق به «ناپلئون بناپارت» و «اسحاق نیوتن» دیده می شود.

بیش از یکهزار و 184 نسخه خطی از جمله نسخه های قرآنی نفیس که یکی از مهمترین مجموعه های اسلامی در جهان به شمار می آید، در این کتابخانه وجود دارد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -