مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان: ۱۲ هزار نفر عضو کتابخانه‌های مساجد گیلان هستند

حجت الاسلام رضوانی نژاد با اشاره به فعالیت ۲۴۵ کتابخانه در مساجد گیلان گفت: ۱۲ هزار نفر عضو کتابخانه‌های مساجد گیلان هستند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از رشت، حجت الاسلام «محمدعلی رضوانی نژاد» در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به فعالیت 917 کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر استان گفت: از این تعداد 609 کانون در مساجد روستایی و 299 کانون در مساجد شهری دایر شده است.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان با اشاره به گستره کانون‌ها در سراسر استان به تهیه بانک اطلاعاتی اعضای کانون‌های مساجد اشاره و بیان کرد: تاکنون اطلاعات 45 هزار نفر در سامانه بچه‌های مسجد ثبت شده که 25 هزار نفر زیر 30 سال هستند.

 وی با بیان اینکه 245 باب کتابخانه در مساجد استان فعالیت می‌کنند افزود: از این تعداد 102 باب کتابخانه در مساجد شهری و 144 کتابخانه در مساجد روستایی در حال ارائه خدمات هستند.

 رضوانی نژاد با اشاره به فعالیت کتابخانه‌ها به دو صورت باز(در شبستان مسجد) و بسته( مخزن دار) بیان کرد: از این تعداد 150 کتابخانه باز و 95 کتابخانه بسته هستند که 12 هزار نفر عضو کتابخانه‌های مساجد استان هستند..

 وی با اشاره به انسجام موجود در سطح کانون‌های مساجد استان بیان کرد: برخی از کانون‌ها نیمه‌فعال هستند اما 70 درصد کانون‌های استان فعال بوده و در مناسبت‌های مختلف ملی مذهبی برنامه‌های مختلفی را اجرا می‌کنند.

 رضوانی نژاد با اشاره به اجرای طرح «شنبه‌های کتاب» در کانون‌های مساجد گیلان افزود: طرح مذکور با شعار «هیچ چیز جای کتاب را نمی‌گیرد» به منظور تقویت فعالیت‌های مردمی و خودجوش کتابداران و افزایش سرانه مطالعه اجرا می‌شود.

 وی به برگزاری مسابقات کتابخوانی در سطح کانون‎های مساجد اشاره و بیان کرد: طرح کافه کتاب نیز به همت کانون فرهنگی و هنری باقرالعلوم(ع) شفت اجرا و ماهانه کتب را به صورت چرخشی در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

 رضوانی نژاد با اشاره بر توسعه کتابخانه‌های دیجیتال تصریح کرد: طرح کتابخانه سیار نیز با فراهم سازی تمهیدات لازم در دست پیگیری است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۳ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۸۴۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۶ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۴ کتابخانه شهری و ۲۸۴۹ کتابخانه روستایی است و ۷۳۷۰۳۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۵۰۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -