صالحی در آیین پایانی جشنواره هدهد سفید : کتابخانه ها باید به کارگاه خلاقیت تبدیل شوند

​وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از گام هایی که کتابخانه ها باید به آن توجه داشته باشند این است که به کارگاه خلاقیت تبدیل شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، «سیدعباس صالحی» در آیین پایانی نخستین جشنواره نشان هدهد سفید (برای محبوب ترین کتاب ها به انتخاب کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه های عمومی کشور) با تاکید بر این مطلب افزود: یکی از موضوعاتی که در فضای کتابخانه ها به آن توجه داشتیم این بود که به سمتی حرکت کنیم که کتابخانه ها برای کودکان به صورت محل زندگی باشد.

 صالحی در عین حال تصریح کرد: با این نگاه و رویکرد اتفاقات خوبی رخ داده ولی تا نقطه مطلوب فاصله داریم ولی با این حال قدم هایی با این رویکرد برداشته ایم.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: گام اول در این مسیر این بود که هیچ کتابخانه ای بدون بخش کودک و نوجوان نداشته باشیم. 

 وی افزود: گام دوم این بود که تلاش کنیم بخش کودک و نوجوان در کتابخانه ها جذابیت بیشتری برای زندگی کردن داشته باشد. به این معنا که کتابخانه محلی مانند خانه بشود و جذابیت های آن را داشته باشد. طوری که وقتی کودک و نوجوان به آن مراجعه نمی کند احساس گم کردگی داشته باشد.

 صالحی ادامه داد: جذاب کردن کتابخانه کار آسانی نیست اما با این نگاه مسیرهایی را طی کرده ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کتابخانه نباید صرفا محل قرار دادن کتاب باشد. کتابخانه محل قفسه های زمخت کتاب نیست. باید جایی باشد که افراد در آن احساس تنفس داشته باشند.

صالحی ادامه داد: گام سوم که باید اتفاق بیفتد این است که کتابخانه تبدیل به کارگاه خلاقیت شود و فقط قرائت خانه نباشد. محیطی مانند چشمه باشد که از درون کودکان بجوشد. باید طوری باشد که کودکان در آن احساس بزرگ تر شدن داشته باشند.

 وی گفت: یکی از اتفاقات و گام های دیگری که باید برداشته شود این است که کتابخانه یک طرفه نباشد. باید نقش مشارکتی و تعاملی در آن افزایش یابد که کودکان و نوجوانان نقش و حضور خود را در آن حس کنند.

 صالحی با اشاره به انتشار شماره سوم کتاب هد هد سفید ادامه داد: باید کاری کنیم که خواندن تبدیل به لذت شود زیرا خواندن کتاب بدون لذت پایدار نمی ماند و توسعه نمی یابد. بنابراین کتابخانه ها باید به طرف این امر بروند و کودکان و نوجوانان هم با ایده ای خود ما را کمک کنند.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از راه های تبدیل کتاب خواندن به لذت خواندن، کتاب خوب خواندن است. برگزاری جشنواره ها و معرفی کتاب های خوب در نشریات و ... از دیگر راه ها است.

 وی با اشاره به برگزاری جشنواره هدهد سفید افزود: برگزاری این جشنواره تجربه جدیدی بود که در آن کودکان نقطه های مختلف کشور مشارکت داشتند و این مشارکت منجر به مطمئن بودن این مسیر می شود.

 در بخشی از این آیین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشو از چهارمین کتاب هدهد سفید ر رونمایی شد.

 در این آیین همچنین از برگزیدگان نخستین جشنواره هدهد سفید نیز تقدیر شد.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -