مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل: معرفی کتب عاشورایی در طرح «شنبه های کتاب»

سقاء با اعلام ویژه برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل در ماه محرم، گفت: این برنامه ها در ۵ محور قرآنی، فرهنگی و آموزشی، فعالیت های مجازی، کتابخانه ای و هنری پیش بینی شده است.

«نادر سقاء» به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اردبیل گفت: ویژه برنامه های کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل در ماه محرم در 5 محور قرآنی، فرهنگی و آموزشی، فعالیت های مجازی، کتابخانه ای و هنری پیش بینی شده است.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل تصریح کرد: برگزاری برنامه های محفل انس با قرآن و ادعیه خوانی در شب عاشورا با عنوان «من، نماز و قرآن خواندن را دوست دارم»، برگزاری طرح تلاوت به نیت هدیه به امام حسین(ع) و یاران باوفایش، شروع برنامه های عزاداری با تلاوت قرآنی قاریان بچه های مسجد و ختم قرآن و صلوات به نیت شهدای کربلا از جمله برنامه های قرآنی کانون ها همزمان با ماه محرم خواهد بود.

 این مقام مسئول خاطر نشان کرد: برگزاری برنامه های تفسیر قرآنی (به ویژه سوره فجر، آیه تطهیر در سوره احزاب، آیه مباهله در آل عمران، آیه مودت در شورا)، تداوم برنامه های آموزشی قرآنی و برگزاری مسابقات قرآنی از دیگر برنامه های قرآنی خواهد بود.

 سقاء یادآور شد: بارگذاری پیام ها، احادیث، روایات امام حسین(ع) در کانال مسجد، تلاوت قرآنی به نیت امام حسین(ع) و یاران باوفایش، توصیه ها و نکته های پیام های ترویج فرهنگ عاشورایی، ترویج سبک زندگی حسینی، معرفی کتب عاشورایی در شبکه های اجتماعی و  عضو گیری شرکت کنندگان در مراسم عزاداری در کانال مسجد از جمله فعالیت های مجازی توسط فعالان کانون های مساجد است.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان افزود: معرفی آیین ها و مراسمات سنتی اردبیل، اطلاع رسانی برنامه های مراسم عزاداری مسجد و محله، برنامه ریزی در جهت مقابله با بدعت ها و انحرافات مراسمات عزاداری، برگزاری مسابقه وبلاگ نویسی، مسابقه چهل حدیث عاشورایی و انعکاس تصاویر مراسمات عزاداری در کانال مجازی و همچنین در رسانه ها از دیگر فعالیت های فضای مجازی کانون ها خواهد بود.

 وی تاکید کرد: معرفی کتب عاشورایی در طرح «شنبه ها با کتاب»، جمع خوانی کتب عاشورایی، قصه گویی کتابخانه ای با موضوع ایام محرم و برگزاری نمایشگاه کتب عاشورایی از جمله برنامه های کتابخوانی کانون ها است.

 سقاء ادامه داد: برگزاری نقاشی کودکان با موضوع این ایام، تولید روزنامه و نشریات کانون و ... برگزاری برنامه های مسابقه عکس عاشورا(گوشی و دوربین)، ارائه اقلام فرهنگی و هنری، طراحی و چاپ احادیث و روایات و نصب آن در مسجد، پخش فیلم، برگزاری شب شعر عاشورایی، برگزاری تعزیه خوانی و نقالی و سرود و ... فیلمبرداری و مستندسازی مراسمات عزاداری مسجد و محله از جمله برنامه های هنری در کانون ها است.

 این مقام مسئول بیان کرد: برگزاری جلسه اتاق فکر و هماهنگی این ایام در مسجد، فضاسازی فرهنگی و آموزشی در داخل مسجد با موضوع این ایام، ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر و همچنین ترویج فرهنگ نماز، حجاب و عفاف و ایثار و شهادت، مشارکت در برگزاری مراسمات شیرخوارگان، برپایی ایستگاه های فرهنگی و صلواتی و دعوت از اساتید جهت سخنرانی با موضوع سبک زندگی حسینی و تبیین قیام مردمی عاشورایی از جمله برنامه های فرهنگی و آموزشی در کانون ها خواهد بود.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اظهار داشت: مشارکت در برگزاری عزاداری مسجد و محله، سمت و سو دادن برنامه فرهنگی در برنامه های نذورات و احسانات، پیش بینی ادعیه خوانی و زیارتنامه این ایام از جمله زیارت عاشورا، وارث، عضوگیری در برنامه های مسجد و کانون با استفاده از ظرفیت محرم و مسجد، تجلیل از پیرغلامان حسینی و تلاشگران مراسم عزاداری و کمک به نیازمندان از دیگر برنامه های فرهنگی و آموزشی است.

 سقاء عنوان کرد: سخنرانی امام جماعت در بین الصلاتین با موضوع الگوهای رفتاری امام حسین(ع)، ترغیب و تشویق عزاداران جهت شرکت در نماز جماعت، تهیه بروشور «آنچه عزادار حسینی باید بداند»، مشارکت در برگزاری مراسم عزاداری و دعوت از صدا و سیما جهت پوشش خبری مراسم ها نیز جزو برنامه های فرهنگی و آموزشی خواهد بود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۱ کتابدار از ۷۳۴۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۹۳۴۵۲۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۵ کتابخانه درجه یک و ۳۱۶ کتابخانه درجه دو و ۸۵۵ کتابخانه درجه سه و ۱۹۸۵ کتابخانه درجه چهار و ۳۹۸۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۴۹۲ کتابخانه شهری و ۲۸۵۰ کتابخانه روستایی است و ۷۳۶۸۹۷ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۳۱۴۴۳۸ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۶۳۳ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۵۱۷ کتابخانه شهری و ۳۱۱۶ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۳۶۰۲۵۴ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -