حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی : فعالیت ۱۳ هزار کانون مساجد و ۵ هزار کتابخانه در روستاها

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: امروز این کانون‌ها بیش از ۵۰ درصد روستا‌ها را پوشش می‌دهد و بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ باب کانون، بیش از ۲هزار و ۸۰۰ کتابخانه مخزن‌دار و ۳هزار و ۱۱۶ کتابخانه باز در روستا فعال است.

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی با گرامیداشت روز ملی روستا و عشایر با اشاره به فرمایشات امام خمینی(ره) در این باره اظهار داشت: امام راحل(ره) در جایی فرموده‌اند: «روستا مادر شهر است؛ چرا که مادر موّلد و تربیت‌کننده است» درست است که پدر نقش مهمی در خانواده دارد اما نقش مادر بسیار حیاتی و تاثیرگذارتر است و روستا نقش مادری دارد.

مشاور وزیر و دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما خرده فرهنگ‌های زیادی در ایران داریم‌که باید به آنها بپردازیم. رهبر معظم انقلاب نیز بر احیای این خرده فرهنگ‌ها تاکید دارند. امروز مساجد تنها پایگاه فرهنگی در روستاها هستند و فعالیت‌های فرهنگی هنری در دل مساجد روستا می‌تواند به معرفی فرهنگ بومی کمک‌ کند. اگر جوانان ما فرهنگ خود را به درستی بشناسند به سراغ فرهنگ بیگانه و غربی نمی‌روند و اجتماع کوچک روستا می تواند بستر این شناخت باشد.

ارزانی با اشاره به گستردگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در اقصی نقاط کشور حتی در روستاهای دورافتاده، گفت: هیچ شبکه‌ای با این گستردگی در کشور و تمرکز در روستاها مانند کانون‌های مساجد نیست به گونه‌ای که این شبکه امروز بیش از ۵۰ درصد روستا‌ها را پوشش می‌دهد و در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ باب کانون روستایی، بیش از ۲هزار و ۸۰۰ کتابخانه مخزن‌دار و ۳هزار و ۱۱۶ کتابخانه باز در روستاهای کشور فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نقش زیادی در معرفی الگوهای موفق فرهنگ و هنر روستا دارند. شبکه‌سازی، توانمندسازی و انتقال تجربیات، بررسی و ارائه راهکارهای پیشرفت و تعالی فرهنگ روستا و عشایر و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی و شناسایی ظرفیت‌های عمومی مناطق روستایی از جمله محورهایی است که در حوزه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به آن توجه شده است. 

ارزانی در ادامه به طرح هیأت دولت برای ساماندهی و ارتقای خدمات فرهنگی به جامعه روستایی کشور اشاره کرد و افزود: این طرح با مشارکت دستگاه‌های اجرایی دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت کشور و همچنین دستگاه های فرهنگی خارج از قوه مجربه تنظیم شده است.

وی تاکید کرد: طرح ساماندهی و ارتقای خدمات فرهنگی به جامعه روستایی‌ از لحاظ توجه دادن نظام برنامه‌ریزی کشور به لزوم توزیع عادلانه خدمات دولتی بخصوص خدمات فرهنگی میان شهر و روستا، مسائل فرهنگی روستاهای کشور و ایجاد وحدت رویه میان دستگاه‌های اجرایی به‌خصوص دستگاه‌های بخش دولتی، غیردولتی و حاکمیتی در ارائه خدمات فرهنگی به روستاهای کشور حائز اهمیت است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمامی زمینه‌های مادی و معنوی، توجه به فرهنگ و هنر روستا به منظور بالا بردن سطح فرهنگی در روستاها و همچنین تقویت خلاقیت‌های اصیل و با ارزش روستایی، تقویت مولفه‌های هویت بخش ملی، ایرانی، اسلامی، انقلابی و ارتقای وفاق و همگرایی اجتماعی در پهنه سرزمینی به‌ویژه در میان مرزنشینان، برنامه‌ریزی برای تقویت فرهنگ و سبک زندگی اصیل روستایی متناسب با مقتضیات و سبک زندگی اسلامی-ایرانی از مهمترین اهداف طرح ارائه شده به شمار می‌آید.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: تقویت فرهنگ خود اتکایی و تولید محوری روستاها و اصلاح نگرش جامعه به روستا و زندگی روستایی، انسجام بخشی، ساماندهی و اجرای خدمات فرهنگی برای روستاییان با شناسایی وظایف و خدمات قابل ارائه دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی، ایجاد انسجام و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی کشور برای انجام خدمات مناسب با مشارکت و هم افزایی دستگاه‌های ذیربط حوزه های فرهنگی بخش‌های دیگری از اهداف این طرح هستند.

دبیر شورای فرهنگ و هنر روستا و عشایر وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود به برخی از اقدامات و فعالیت‌های این شورا اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره‌های سراسری در حوزه نشریات و رسانه‌های مجازی، فیلم کوتاه، هنرهای تجسمی، بازی‌های بومی محلی و هنرهای سنتی، جشنواره سراسری آواها و نغمه‌های روستا و عشایر در سطح ۵ استان کشور، برگزاری نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های روستا و عشایر در گستره منطقه‌ای در استان‌های سیستان و بلوچستان، همدان، هرمزگان، گلستان و قزوین، برپایی جشن انقلاب در مناطق روستایی و عشایری در آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر و خراسان جنوبی بخشی از اقدامات این شورا در سال گذشته بوده است.

وی یادآور شد: علاوه‌بر این اقدامات برگزاری دوره‌های آموزشی کارآفرینی ویژه فعالان روستا و عشایر در سطح منطقه‌ای در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، آذربایجان شرقی، فارس، هرمزگان و همدان و حمایت از ۱۰ طرح ابتکاری ایده‌ها و تجربیات موفق روستا و عشایر کشور از جمله برنامه و فعالیت های ما در سال گذشته بوده است.

ارزانی تاکید کرد: مشارکت و همکاری با معاونت روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور را نیز باید به این اقدامات افزود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -