مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی: طرح سراسری «شنبه های کتاب» در مساجد خراسان رضوی اجرا می شود

مروارید با اشاره به اینکه کتاب یکی از ارزشمندترین فرآورده های بشری و گنجینه بزرگترین ثروت های بشر یعنی دانش و تحقیق است، گفت: طرح سراسری شنبه های کتاب در مساجد خراسان رضوی اجرا می شود.

«جعفر مروارید» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در مشهد ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی با بیان اینکه امروز جوان های ما باید سلامت جسمی، فکری و معنوی داشته باشند که سلامت جسمی را با ورزش و تغذیه مناسب، سلامت معنوی را با توجه به خداوند، دعا، توسل و سلامت فکری را هم با کتاب خوانی تامین کنند، گفت:باید از کتاب های خوبی که از سوی متفکران تهیه شده استفاده کنیم چرا که این موجب می شود نسل نوجوان ما هم سلامت جسمی و هم سلامت معنوی و روحی داشته باشند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی اظهارداشت:کتاب یکی از ارزشمندترین فرآورده های بشری و گنجینه بزرگترین ثروت های بشر یعنی دانش و تحقیق است، دین و دنیای بشر و جسم و جان انسان به برکت کتاب تامین و تغذیه می شود و فرآیند کمال بشری به وسیله کتاب تحقق می یابد.

 وی ادامه داد: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری بر امر کتاب خوانی و مطرح کردن این مهم به عنوان یک وظیفه لازم است که نهادهای فرهنگی مسئولیت ترویج، توسعه و تسهیل امر کتابخوانی را در جامعه و به خصوص بین نسل جوان کشور به انجام رسانند، بر این اساس مناسب ترین بستری که برای تحقق این امر مطرح است مسجد است که به عنوان پایگاه و کانون عبادت و اندیشه و تفکر می باشد.

 مروارید افزود: لذا در این راستا طرح سراسری شنبه های با کتاب در مساجد خراسان رضوی با اهداف ترویج همگانی فرهنگی کتاب خواهی و کتابخوانی، رونق بخشیدن به کتابخانه های مساجد کشور، احیای نقش کتابخانه های مساجد در اعتلای فرهنگ عمومی، تعیین روش صحیح کتاب خوانی متناسب با نیازها و کمبود های فکری و اندیشه ای جامعه و تقویت فعالیت های مردمی و خودجوش کتابداران و فعالین عرصه کتابخوانی برگزار می شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی با بیان اینکه مخاطبین این طرح کتابخانه های عمومی مساجد، نمازگزاران و مجری برنامه هم ائمه محترم جماعات، کتابداران و مسئولین کتابخانه های مساجد هستند، گفت:این طرح از اول شهریور سال جاری تا ابتدای شهریور سال آینده روزهای شنبه هر هفته در مساجد و کتابخانه های مساجد سراسر کشور اجرا می شود.

 وی افزود: در مرحله اول این طرح، با مشورت امام جماعت مسجد، کتابدار و فعالان کتاب و کتابخوانی در مسجد محله و با توجه به نیازها و اولویت ها کتاب های مفید با موضوعات مرتبط حوزه کودک و نوجوان در زمینه های مختلف از جمله شعر، رمان و داستان انتخاب می شود همچنین در مرحله دوم روز های شنبه بعد از نماز مغرب و عشاء به معرفی کتاب های مشخص شده پرداخته و گزیده ای از کتاب توسط امام جماعت یا یکی از اعضای کتابخانه مسجد برای عموم قرائت می شود.

 مرواید ادامه داد:در مرحله سوم این طرح هم با تشکیل حلقه های مطالعاتی و با انجام فعالیت کتابخوانی در مسجد محقق می شود، به این صورت که ابتدا از بین مخاطبین گروه های هفت یا ۹ نفره در قالب حلقه های ذکر شده تشکیل و جلسات مطالعاتی برای آنها در طول ایام هفته با توجه به برنامه ریزی و زمان بندی صورت گرفته برگزار می شود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -