ابدالی پور: هفته کتاب، فرصتی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه مفید است

مدیر ستاد کانون های فرهنگی و هنری مساجد لرستان هفته کتاب را فرصتی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی خواند و گفت: در این راستا از ظرفیت کتابخانه های کانون مساجد استفاده می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خرم آباد، محمد ابدالی پور، مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد لرستان، ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته کتاب با بیان اینکه هشت هزار ۹۶۸ متر مربع مساحت در اختیار کتابخانه های مساجد است، گفت: 102 کتابخانه مخزن دار و 59 کتابخانه باز در مساجد لرستان فعال است.

وی افزود: از مجموع کتابخانه های مخزن دار مساجد، تعداد ۵۸ کتابخانه شهری و ۴۳ کتابخانه روستایی است.

ابدالی پور ادامه داد: ۱۳۶ کتابدار در ۱۰۱ کتابخانه مخزن دار کانون های فرهنگی هنری مساجد استان لرستان مشغول فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه 242 هزار و 616 جلد کتاب در کتابخانه های مخزن دار استان لرستان وجود دارد، عنوان داشت: از مجموع کتابخانه های مخزن دار مساجد استان، سه کتابخانه درجه یک، دو کتابخانه درجه دو ، ۱۰ کتابخانه درجه سه و ۲۹ کتابخانه درجه چهار و ۵۷ کتابخانه درجه پنج هستند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد لرستان یادآور شد: بیش از 15 هزار و ۲۱۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد استان لرستان بهره مند هستند.

ابدالی پور خاطرنشان کرد: از مجموع ۵۹ کتابخانه باز کانون های فرهنگی هنری مساجد استان، تعداد ۳۲ کتابخانه روستایی و ۲۷ کتابخانه شهری با بیش از 12 هزار و 100 جلد کتاب در کتابخانه‌های باز استان موجود است.

وی از برگزاری طرح سراسری شنبه های کتاب در مساجد محوری شهری و روستایی استان لرستان خبر داد و گفت: به مناسبت هفته کتاب نیز برنامه های ویژه ای همچون پویش مردمی نذر کتاب شامل پنج بخش جمع آوری کتاب های فرسوده و بلااستفاده از مساجد و منازل، طرح اهدای کتاب به کتابخانه های روستایی و مناطق محروم، نذر کتاب در گردش، کوله پشتی کتاب ( تبادل کتاب به صورت خانه به خانه ) و آدینه کتاب( معرفی کتاب در نماز خانه) اجرا می شود.

ابدالی پور افتتاح کتابخانه مساجد، اهدای جوایز برندگان مسابقه سراسری کتابخوانی حماسه حسینی، برگزاری دوره های آموزشی کتابداران( برگزاری دوره آموزشی کتابداری و دوره آموزشی نرم افزار مهر مساجد) و بازدید گروهی از نمایشگاه های کتاب( کشوری، استانی، شهرستانی و کانونی) را از دیگر برنامه های هفته کتاب درکانون های فرهنگی هنری مساجد عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: هدف از اجرای برنامه های متنوع و مختلف در هفته کتاب ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و نهضت مطالعه مفید و احیای نقش کتابخانه های مساجد در اعتلای فرهنگ عمومی است.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۷۷ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۶۶۳۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۴ کتابخانه شهری و ۲۷۹۳ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۴۹۹ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۴۳۳۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۱۶ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۴ کتابخانه شهری و ۲۹۹۲ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۶۰۰۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -