حجت‌الاسلام چراغی پور: اجرای طرح سراسری «شنبه‌های کتاب» در ایلام/ ۸۵ کتابخانه عمومی در سطح کانون‌های مساجد ایلام فعالیت دارند

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام بابیان اینکه ۸۵ کتابخانه عمومی در سطح کانون‌های شهری و روستایی این استان فعالیت دارند، گفت: طرح سراسری شنبه‌های کتاب در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد این استان اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد این استان در نشست هماهنگی اجرای طرح سراسری «شنبه‌های کتاب» در این استان، اظهار کرد: این طرح در سطح کانون‌های مساجد سراسر کشور با حمایت ستاد «فهما» و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان قم به‌عنوان مجری برگزار می‌شود.

 حجت‌الاسلام «علی چراغی پور» با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی در راستای ارتقای سطح سلامت روحی و معنوی اقشار مختلف جامعه به‌ویژه نسل جوان، تصریح کرد: کتاب غذای روح انسان است و موجب سلامت نفسانی انسان می‌شود و بهترین کتاب‌ها نیز کتب دینی، سرگذشت و سیره پیامبران به‌ویژه پیامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) است.

 وی با تأکید بر اینکه به‌طورقطع کتاب خوب، کتابی راهگشا برای مسیر زندگی انسان است، افزود: کتاب‌خوانی و مطالعه می‌تواند بهترین سرمایه زندگی انسان باشد که مسیر زندگی را مشخص می‌کند و امروز نیز ضرورت دارد کتاب به‌عنوان یک کالای فرهنگی و موردنیاز در سبد فرهنگی خانواده‌ها و به‌ویژه نسل جوان موردتوجه قرار گیرد.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام یادآور شد: طرح سراسری «شنبه‌های کتاب» در راستای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، احیای کتابخانه‌های کانون‌های مساجد، اعتلای فرهنگ عمومی، تقویت فعالیت‌های مردمی و خودجوش در سطح کتابخانه‌های عمومی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با محوریت ائمه جماعات مساجد و با همکاری کتابداران کتابخانه‌های عمومی مساجد در بین نمازهای یومیه برگزار خواهد شد.

 چراغی پور با اشاره به اینکه این طرح از اول شهریورماه سال جاری آغاز و تا اول شهریورماه 99 ادامه دارد، بیان کرد: این طرح در سه مرحله برگزار می‌شود که مرحله اول آن انتخاب کتاب با مشورت ائمه جماعات کانون‌های فرهنگی و هنری، کتابداران و اعضای کانون‌ها با موضوعات مختلف دینی ویژه سنین کودک، نوجوان و جوان در قالب‌های رمان، داستان و شعر و کتاب علمی و دینی است.

وی تصریح کرد: در مرحله دوم این طرح، در کل کشور به‌صورت هم‌زمان در یک روز از ایام هفته تحت عنوان شنبه‌های کتاب در بین نمازهای یومیه در مساجد کتاب مشخص‌شده توسط امام جماعت معرفی و خلاصه‌ای از کتاب برای نمازگزاران بیان و توضیحات لازم در مورد کتاب ارائه می‌شود.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام یادآور شد: مرحله سوم این طرح تشکیل حلقه‌های اطلاعاتی از فعالیت کتابخانه‌های عمومی کانون‌های مساجد و اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری است که در این خصوص، بانک اطلاعاتی مناسبی در راستای ترسیم افق روشن افزایش میزان مطالعه و کتاب‌خوانی در سطح کانون‌های مساجد تشکیل شود.

 حجت‌الاسلام چراغی پور، افزود: با مشورت همه کتابداران کانون‌های فرهنگی و هنری سراسر کشور کتاب «سنن النبی (ص)» درباره سنّت پیامبر (ص) نوشته حکیم و مفسر نامدار شیعه، علامه طباطبایی (ره) انتخاب‌شده است که اصل کتاب به زبان عربی و دارای ۲۱ باب بوده و به زبان‌های فارسی و اردو ترجمه‌شده و حائز نکات بسیار ارزشمند و کاربردی و راهبردی به‌عنوان سبک زندگی نسل جوان امروز است.

 وی بابیان اینکه در حال حاضر 85 کتابخانه عمومی در سطح کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام فعالیت دارند، گفت: از این تعداد، یک باب کتابخانه درجه‌یک، 8 باب کتابخانه عمومی درجه 2 و مابقی نیز درجه‌های 3 و 4 و 5 می‌باشند که در نقاط مختلف شهری و روستایی استان ایلام پذیرای جوانان علاقه‌مند به کتاب و اعضای کانون‌های مساجد هستند.

 مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان ایلام در پایان خاطرنشان کرد: طراحی پوستر، ارسال پیامک، معرفی و تهیه کتاب برای کانون‌ها و کتابخانه‌های عمومی، معرفی پویش شنبه‌های کتاب در فضای مجازی و درنهایت تقدیر از کانون‌های برتر در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی ازجمله فعالیت‌های این ستاد در راستای اجرای طرح شنبه‌های کتاب در استان ایلام به شمار می‌رود.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۷۷ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۶۶۳۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۱ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۴ کتابخانه شهری و ۲۷۹۳ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۴۹۹ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۴۳۳۱ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۱۶ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۴ کتابخانه شهری و ۲۹۹۲ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۶۰۰۷۵ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی- -