رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تاکید کرد : استفاده از سامانه بچه‌های مسجد در اجرای پویش «با کتاب میشه»/ ارسال کتاب به مناطق روستایی به یاد سردار سلیمانی

حجت‌الاسلام دکتر ارزانی با بیان‌اینکه می‌توان و باید از ظرفیت کانون‌های مساجد در اجرای پویش «با کتاب میشه» استفاده کرد، گفت: هر ایرانی یک کتاب به یاد سردار شهید قاسم سلیمانی به مناطق روستایی ارسال کند.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» در نشست هم اندیشی دستگاه های مختلف در اجرای پویش «با کتاب میشه» که در محل ستاد هماهنگی کانون های مساجد برگزار شد بر لزوم کار جهادی تر برای اجرای پویش با کتاب میشه تاکید کرد و گفت: ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری سال گذشته 250 هزار جلد کتاب به سراسر کشور ارسال کرد که 100 هزار جلد آن مربوط به مناطق روستایی بود.

 رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: باید از ظرفیت مردم برای گسترش این پویش استفاده کرد که در این زمینه می توان از مدل های خوبی که در ایران و جهان وجود دارد، استفاده کرد.

 وی اضافه کرد: گاهی تصمیمی برای مردم می گیریم و فکر می کنیم برای آنان خوب است در حالی که همیشه چنین نیست، برای نمونه برای اجرای طرح پویش با کتاب میشه که شامل ارسال کتاب به مناطق روستایی است، بهتر است زنجیره کار را برعکس کنیم، برای نمونه می توان ارسال کتاب به مناطق روستایی را جزء اولویت ها قرار داد و در این زمینه از امکانات سامانه «بچه های مسجد» استفاده کرد.

 ارزانی با اشاره به فعالیت 13 هزار کانون فرهنگی هنری در مناطق روستایی، گفت: سامانه بچه های مسجد به تفکیک فعالیت هر کانون در مناطق روستایی و شهری را نشان می دهد که در اجرای پویش «با کتاب میشه» می توان از ظرفیت این سامانه استفاده حداکثری کرد البته این یک پیشنهاد است.

 وی تاکید کرد: می توان با ارایه کتاب هایی در حوزه کمک درسی و کمک آموزشی میزان مطالعه افراد نسبت به سایر کتاب ها را افزایش داد، به این معنا که می توان هر فردی را که مثلا خود را برای کنکور آماده می کند، با ارایه کتاب های آموزشی جذب کرد و پس از آن کتاب های دیگر را در اختیار وی قرار داد.

 رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد با تاکید بر محوریت مسجد در فعالیت های ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: فعالیت ما عمدتا در مسجد است؛ بنابراین در اجرای پویش با کتاب میشه می توانیم هر فعالیتی را که در قالب و بستر مسجد قابل اجرا است، انجام دهیم.

 وی با بیان اینکه ارسال کتاب ها به مناطق مختلف باید مطابق با علایق و باورهای مردم این مناطق باشد، گفت: ما باید ارسال کتاب ها بر این اساس را در کانون های فرهنگی هنری مساجد اجرایی کنیم.

 دکتر ارزانی گفت: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی اعتقاد خاصی به حوزه کتاب و کتابخوانی دارند و در دوران فعالیت ایشان در معاونت فرهنگی نیز این موضوع را با جدیت دنبال می کردند.

 وی در ادامه با تسلیت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی که جریان جدیدی در فضای کشور ایجاد کرد، ابراز کرد: پیشنهاد می کنم که هر ایرانی یک کتاب به یاد سردار سلیمانی به مناطق روستایی ارسال کند. فعالان پویش با کتاب میشه نیز می توانند این پیشنهاد را اجرا و در بسط و گسترش این پویش به کار گیرند.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -