یک چهارم مساجد کردستان تا سال 1414 کانون و کتابخانه دارند.

مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کردستان گفت: براساس سند تحول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، یک چهارم مساجد باید دارای کانون و کتابخانه باشد که تا سال 1414 باید عملی شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، کامل گلباغی در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان برگزار شد، اظهار کرد: حدود ۶۰۰ کانون فرهنگی هنری مساجد با ۲ هزار و 96 مسجد در استان داریم.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ هزار مکان مذهبی در کشور فعال است که از این تعداد سه هزار مکان مذهبی در استان قرار دارد، افزود: به ازای هر ۵۲۰ نفر در کردستان یک مکان مذهبی وجود دارد در حالیکه براساس سرانه کشوری به ازای هر یک‌هزار و ۲۰ نفر یک مکان مذهبی در کشور داریم.

وی با بیان اینکه امکانات اماکن مذهبی استان کم است و شاید پاسخگوی انتظارات مردم نباشد، خاطرنشان کرد: برای رفع خلا قانونی که داشتیم بر همین اساس سند تحول تدوین شد که نجات بخشی از فعالیت‌های دینی مذهبی بود که در اردیبهشت ۹۷ توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت ابلاغ شد.

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از اهداف تدوین سند تحول

مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کردستان عنوان کرد: هدف از تدوین این سند تربیت نیروی جوان در مساجد به منظور توجه به جوانگرایی، توسعه فرهنگ اصیل در شهر و روستاها و مقابله با تهاجم فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی است.

گلباغی با بیان اینکه برای تدوین این سند هشت ماموریت و وظیفه به ما محول شد، اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف، ساماندهی و تجهیز کانون‌های فرهنگی که برای اولین بار ۱۷۰ میلیون برای تجهیز کانون‌های مساجد استان از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به کانون‌ها اختصاص یافت، تولید محصولات فرهنگی از جمله کتاب، برگزاری جشنواره قلم، تهیه بانک اطلاعاتی به منظور تجمیع اطلاعات مساجد استان، پیوند آموزش خانواده و مدارس و ورود ما به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که در این راستا در مساجد دوره‌های آموزشی مختلفی برگزار شده است، از جمله وظایف کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان است.

وی با اشاره به اینکه در روستاها فعالیت‌های کانون‌ها تحت نظر ائمه جمعه و جماعات در مساجد اداره می‌شود، بیان کرد: برای این فعالیت‌ها دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در استان‌ها تشکیل شده بود که اکنون این دبیرخانه به ستاد فهما (فرهنگ و هنر مساجد ایران) تغییر یافته و در قالب شورایی با مشارکت هشت ارگان تشکیل و فعالیت می‌کند که به ریاست نماینده ولی فقیه و با عضویت برخی ادارات فرهنگی در استان فعالیت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: فهما دارای بودجه مستقل بوده و ردیف بودجه برای آن اختصاص می‌یابد و افق دید ما این است که براساس سند تحول یک چهارم مساجد باید دارای کانون و کتابخانه باشد که تا سال 1414 باید عملی شود.

مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کردستان با بیان اینکه کانون‌های مساجد در ۶ بخش تقسیم شده که شامل عبادی، تعلیم و تربیت، بهداشتی و زیست مومنانه، تمدن‌سازی و امت اسلامی باید تشکیل شود، اضافه کرد: سند تحول ۲۰ موضوع دارد که برون سپاری کارهای مساجد را بدنبال دارد و بیشترین مخاطبان ما جوانان، خانواده‌ها و نخبگان هستند.

گلباغی اعلام کرد: آموزش شهروندی، تبلیغی ترویجی، فضا و شبکه‌سازی، کار ماست و همه کانون‌های فرهنگی مساجد باید بهم متصل شوند.

ثبت 575 کانون فرهنگی در سامانه بچه‌های مساجد

وی افزود: کانون‌های مساجد در روستاهای با بیش از یک‌هزار نفر جمعیت تشکیل می‌شود و باید کانون‌ها در سامانه بچه‌های مسجد ثبت شوند و تاکنون با همکاری ۲۸ رابط ۵۷۵ کانون مساجد در این سامانه ثبت‌نام شده‌اند و هشت‌هزار عضو در این سامانه ثبت نام شده‌اند.

وی گفت: برای ثبت نام در سامانه بچه‌های مساجد، کانون‌های فرهنگی تا ۲۵ دیماه فرصت ثبت نام دارند و بعد از این زمان سامانه بسته و استان‌ها ارزیابی و پایتخت فهما در کشور معرفی می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال برای دومین بار ستاد فهما مسوول کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی استان شده است، خاطرنشان کرد: در تمامی شهرستان‌ها دوره آموزشی برای توضیح فهما برگزار و رابطین کانون‌های فرهنگی حضور داشتند و اعضا را آموزش داده‌اند.

مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان کردستان  :همچنین از برگزاری جشنواره آیات با عنوان نغمه‌های محمدی در استان خبر داد و گفت: ۱۹ و ۲۰ فروردین اختتامیه این جشنواره را شاهد خواهیم بود.

گلباغی خاطرنشان کرد: هجدهمین دوره آزمون قرآن کریم ۱۱ بهمن ماه با دو یک‌هزار و ۲۲۹ نفر شرکت‌کننده در چهار گروه و در ۱۵ رشته برگزار می‌شود، که در ۹ شهرستان و ۱۰ حوزه اجرا می‌شود.

تقدیر از حضور مردم در برنامه‌های گرامیداشت سردار سلیمانی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در این نشست با تسلیت شهادت سردار سلیمانی و همراهانش از اصحاب رسانه که در راستای توسعه استان بویژه توسعه فرهنگی استان کردستان تقدیر کرد.

جلال قلعه‌شاخانی اظهار کرد: در روزهای اخیر با شهادت سردار سلیمانی که اتفاق افتاد شاهد برگزاری برنامه‌های مختلف و حضور اصحاب رسانه بودیم و از حضور حداکثری مردم در برنامه‌های گرامیداشت سردار سلیمانی قدردانی می‌کنیم.


هيچ نظري ثبت نشده است
تا این لحظه تعداد ۶۶۰۳ کتابدار از ۷۱۸۲ کتابخانه مسجد به ثبت رسیده است. در کل تعداد ۱۸۵۷۱۵۸۹ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است. همچنین تعداد ۲۰۰ کتابخانه درجه یک و ۳۱۱ کتابخانه درجه دو و ۸۳۸ کتابخانه درجه سه و ۱۹۳۷ کتابخانه درجه چهار و ۳۸۹۶ کتابخانه درجه پنج از سراسر کشور در این سامانه به ثبت رسیده است. از آمار فوق تعداد ۴۳۸۸ کتابخانه شهری و ۲۷۹۴ کتابخانه روستایی است و ۷۱۷۶۴۱ متر مربع مساحت را شامل می‌شود و نیز تعداد ۱۲۸۵۱۲۷ عضو ثابت از خدمات کتابخانه‌های مساجد بهره می‌گیرند.
تا این لحظه ۶۴۰۸ کتابخانه باز مساجد در این سامانه به ثبت رسیده است که از این تعداد ۳۴۲۱ کتابخانه شهری و ۲۹۸۷ کتابخانه روستایی است. در کل تعداد ۲۲۵۹۵۴۶ جلد کتاب در کتابخانه‌های فوق موجود است.

نظرسنجی

هیچ نظرسنجی ای ثبت نشده است

مسابقات کتابخوانی

- -